9 najpiękniejszych zabytkowych willi w Łodzi

Co zobaczyć w Łodzi: 9 najpiękniejszych willi

 

Zastanawiacie się co zobaczyć w Łodzi? Słyszeliście o tym, że jest tu mnóstwo pięknych zabytków, ale nie możecie się zdecydować, które z nich wybrać na cel wycieczki? Wspaniale się składa. Dzisiaj prezentujemy 9 najpiękniejszych willi w Łodzi. Jeśli szukacie pomysłu na to, co warto zobaczyć w Łodzi, to te miejsca są obowiązkowe. Wybierzcie się z nami na spacer, a nie pożałujecie.

Szczególnie w Śródmieściu (i nie tylko) na każdym roku można zobaczyć jakąś architektoniczną perełkę. Jest ich tak dużo, że… przestaje się je zauważać! Poważnie. Aby zwrócić uwagę na niesamowite wille, których w Łodzi jest naprawdę wiele, postanowiliśmy stworzyć nasz subiektywny ranking.

 

 

1. Willa Kindermanna

Absolutny klasyk secesji. To znaczy, willa wybudowana w stylu secesyjnym, która jest jednym z najlepszych przykładów tego typu architektury. Na jej elewacji znajdziecie wiele zaskakujących motywów (wiewiórkę, krasnala czy mnóstwo detali roślinnych). Jest naprawdę zjawiskowa. Jeśli macie chwilę na spacer, to polecamy adres: Wólczańska 31/33.

 

Niesamowita secesja

Willa Kindermanna

Więcej

 

 

2. Willa Reincholda Richtera

Należąca do Politechniki Łódzkiej willa jest naprawdę bajkowa. To kolejny przykład architektury secesyjnej. Willa jest na tyle godna i dostojna, że została siedzibą rektora PŁ. Po kilku latach renowacji (pożar w 2016 r.) odzyskała dawny blask i jest naprawdę warta zobaczenia. Tym bardziej, że chodzą słuchy o tym, że władze politechniki planują budowę ogrodzenia wokół willi Richtera oraz okalającego go Parku Klepacza. Miejsce to zasługuje na szczególną uwagę wczesną wiosną, gdy kwitną cebulice. Jest pięknie! Nie przegapcie tego. Adres: Skorupki 6/8.

Bajkowa willa

Willa Richtera

Więcej

 

3. Willa Grohmanna

Kompleks mieszkalny rodziny Grohmanów z XIX wieku to wyjątkowy zabytek. Niestety willa niszczeje i nie można wejść na jej teren, ale zza ogrodzenia wciąż sporo widać. Budynek jest okazały i raczej nie można go przegapić. Jest otoczony przyjemnym parkiem im. Kilińskiego. W latach świetności była to luksusowa rezydencja, dzisiaj nie może doczekać się pomysłu na siebie. Dlatego radzimy nie zwlekać z wizytą, bo kto wie, ile jeszcze postoi zanim się rozpadnie. Trochę wstyd, że trzeba oglądać zabytki w tak kiepskim stanie. Adres do zapamiętania: Tylna 9/11.

Piękna, choć zniszczona

Willa Grohmana

Więcej

 

4 Willa Richtera

Niech Was nie zwiedzie nazwisko właściciela. Gwarantujemy, że się nie pomyliliśmy. Co prawda jest sporo podobieństw, ale są i różnice. Tym razem chodzi o willę Józefa Richtera. Józef był bratem Reincholda (zatem zbieżność nazwisk nie jest przypadkowa) i jego sąsiadem (adres willi: Skorupki 10/12). Rezydencja wybudowana została w stylu neorenesansowym, jest dostojna i elegancka. Ciemne i eleganckie wnętrza dodają budynkowi powagi. Jeśli będziecie mieli okazję, koniecznie zajrzyjcie do środka (właścicielem budynku jest PŁ).

Po raz drugi

Willa Richtera

Więcej

 

5 Willa Hofferów I Bennichów

W bardzo niepozornym Parku Skrzywana znajdziecie ukrytą bajkową willę, należącą niegdyś do rodziny Hofferów i Bennichów. Jest naprawdę wyjątkowa i przypomina bardziej zamek w Łodzi, a nie willę. Koniecznie weźcie ze sobą aparat, ponieważ dobrze wykadrowane zdjęcie tego budynku zapewni Wam mnóstwo lajków. Tę perełkę architektoniczną znajdziecie pod adresem Wólczańska 243a, to pomiędzy ulicami Skrzywana i Wólczańską, a stąd już tylko kilka kroków na Górniak.

Prawie jak zamek

Willa Hofferów i Bennichów

Więcej

 

6 Willa Steigerta

Radzimy Wam się pospieszyć, aby na własne oczy zobaczyć willę Teodora Steigerta. To naprawdę nieprawdopodobny budynek, ale kto wie, jak długo jeszcze postoi. Jest w fatalnym stanie, gdyż nie był remontowany od lat, a jest willą drewnianą. Aby go odnaleźć, należy zapuścić się w las. Konkretnie Las Rudzki. Willa była w czasach swojej świetności letnią podmiejską rezydencją. Pomimo kiepskiej kondycji jest to bardzo ciekawe miejsce w Łodzi. Warto je zobaczyć. Adres: Popioły 49/51.

Absolutnie unikatowa

Willa Steigerta

Więcej

 

7 Willa Allarta

Pod adresem Wróblewskiego 38 znajdziecie piękną willę Allarta. Poszarzała elewacja i podrdzewiały płot może nie robią najlepszego wrażenia. Od razu widać, że willa od lat stoi pusta, ale wyobraźcie sobie tylko to cudo w latach świetności. Nam naprawdę bardzo się ona podoba, dlatego nie mogło jej zabraknąć w naszym zestawieniu. Podobno jest pomysł na zagospodarowanie terenów pofabrycznych, to może i willa Allarta doczeka się renowacji.

Bardzo francuska

Willa Allarta

Więcej

 

8 Willa Nestlera

Jakoś tak się dzieje, że łódzkie przedszkolaki mają niesamowite szczęście do pięknej architektury. W secesyjnej willi braci Nestlerów usytuowanej przy ul. Łąkowej 13 znajduje się właśnie miejskie przedszkole. Zazdrościmy dzieciakom, ponieważ budynek jest naprawdę ładny. Pewnie jego przeznaczenie wymusiło znaczną przebudowę wnętrz, ale z zewnątrz zachowano starą bryłę i jest co pooglądać. Jeśli będziecie wędrować tropem łódzkich zabytków, to zajrzyjcie na ulicę Łąkową.

Interesująca

Willa Nestlera

Więcej

 

9 Willa Stilera

Okazała willa stoi u zbiegu ulic POW i Jaracza. Można do niej spokojnie dojść, spacerując w okolicach Dworca Fabrycznego, a jeszcze bliżej jest z woonerfu na Piramowicza. W budynku znajduje się restauracja, więc może to być niezły pretekst do odwiedzin. Sama willa prezentuje się bardzo ciekawie i zdecydowanie jest to miejsce warte uwagi. Dokładny adres to ul. Jaracza 45.

Warta zobaczenia

Willa Sitlera

Więcej

 

 

Czy są to już wszystkie łódzkie wille warte uwagi? To już wszystko, co zobaczyć w Łodzi można? Oczywiście, że nie. Ale jeżeli szukacie inspiracji na spacer po Łodzi, to wydaje się nam, że spośród wymienionych propozycji każdy znajdzie coś dla siebie. Za odwiedzenie wszystkich wymienionych miejsc, należy się tytuł „Łódzki Turysta” ?

Udanego spaceru!

You may also like