Ciekawe miejsca w Łodzi: biurowiec z klasą

Wiele można zobaczyć podczas zwykłych spacerów, ciekawe miejsca w Łodzi atakują zewsząd i pojawiają się niespodziewanie w najmniej oczekiwanym momencie. Tak też jest z najbardziej stylowym biurowcem w mieście.

Biurowiec Scheiblera

W 1912 roku na narożnej działce przy ul. Targowej 65 wybudowano budynek biurowy, należący do zakładów Scheiblera. Usytuowany jest na planie litery L, fasada ma wiele secesyjnych cech, z których najbardziej chyba rzuca się w oczy brak symetrii. Główne wejście znajduje się od strony ul. Targowej, a drugie, mniej okazałe od ul. Fabrycznej. To drugie prowadziło do sal przeznaczonych na przedszkole, które znajdowało się w budynku i było przeznaczone dla dzieci urzędników.

Po wojnie budynek przy Targowej 65 zajmowały biura Unionteksu oraz komitet zakładowy partii. Następnie został on sprywatyzowany. Dzisiaj mieści się tam Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania.

Spacerując po Parku Źródliska czy okolicy, warto zajrzeć również w rejony Targowej. Biurowiec przy Targowej 65 to chyba jeden z ładniejszych obiektów tego typu w mieście. I przy okazji, życzymy wszystkim, aby ich pracodawcy organizowali przedszkola dla dzieci tuż przy ich miejscu pracy, jak robił to Scheibler.

Nie dajcie się namawiać na spacer, ciekawe miejsca w Łodzi czekają, by je odkryć 🙂

Biurowiec zakładów Scheiblera na mapie:

 

Napisaliśmy na podstawie:

R. Bonisławki, Spacerownik Łódzi, Biblioteka Gazety Wyborczej.

http://www.wssip.edu.pl/

Jesteś w pobliżu?

Zobacz koniecznie

Beczki Grohmana

You may also like