Co robić w Dzień Dziecka w Łodzi?

Lista naszych pewniaków na udany weekend z dzieckiem

Dla rodziców szukających pomysłu na aktywne spędzanie czasu ze swoimi pociechami, przygotowaliśmy niewielkie zestawienie atrakcji. Drodzy rodzice, znamy z doświadczenia wasze bolączki, dlatego wybraliśmy kilka pewniaków. W zestawieniu zarówno propozycje pod gołym niebem (jeśli będzie pięka pogoda) oraz pod dachem (na wypadek deszczowej i niesprzyjającej aury). Wybierzcie coś z tej listy, a z pewnością Dzień Dziecka w Łodzi będzie udany!

 

Dzień Dziecka w Centrum Nauki EC1

EC1, najmłodsze muzeum w Łodzi, przygotowało na Dzień Dziecka szereg atrakcji. Cała oferta dedykowana dzieciom, obowiązuje zarówno w sobotę, jak i niedzielę. Można dobrze rozplanować zabawę i zwiedzanie, i podzielić wycieczkę do EC1 na cały weekend.

Więcej na ten temat przeczytacie tutaj:
http://www.centrumnaukiec1.pl/aktualnosci/dzien-dziecka-w-centrum-nauki-ec1

Kto jeszcze nie był w EC1 koniecznie musi zabrać całą rodzinę. Muzeum z pewnością przypadnie do gustu młodszym zwiedzającym. Nowoczesne, interaktywne ścieżki tematyczne, związane z historią zabytkowej elektrowni zrobią wrażenie na każdym odwiedzającym. Jest tutaj co robić na cały dzień. Warto wybrać się do EC1 w szerszym gronie, bo niektóre wystawy wymagają zaangażowania kilku osób na raz. Kto nie wierzy, niech zajrzy do naszego wpisu – Centrum Nauki EC1

Przeczytaj o Centrum Nauki EC1

Centralne Muzeum Włókiennictwa

Choć ta propozycja może okazać się dość kontrowersyjna, to jednak doczytajcie do końca ten akapit. Otóż nie wszystkie wystawy stałe (jak np. Google Arts&Culture) mogą okazać się dobrą zabawą dla naszych podopiecznych. Jednak warto do Białej Fabryki zabrać dzieci ze względu na wystawy związane z historią jej zabytkowych murów. Biała Fabryka to najstarsza fabryka w Łodzi i niejako kolebka całego fabrycznego przemysłu. Mury muzeum skrywają zatem całkiem ciekawą historię.

Można zobaczyć wspaniałą wystawę objaśniającą pracę XIX -wiecznej fabryki napędzanej maszyną parową. Można również wybrać się na wystawę maszyn tkackich. Wystawa jest świetnie zaaranżowana, bo prowadzi nas od najprostszych przyrządów po te najbardziej współczesne, wielce skomplikowane maszyny. Od ilości nitek i szpulek można dostać tutaj zawrotów głowy jednak uśmiech na twarzach naszych dzieci jest absolutnie murowany!

Więcej o tym niezwykłym miejscu tutaj – Centralne Muzeum Włókiennictwa

Zajrzyj do wpisu o Białej Fabryce

 

 

Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi

Do tego muzeum dzieci warto zabrać z 3 powodów.

Po pierwsze, wystawa archeologiczna pt. „Przeszłość wydobyta z ziemi” to świetna okazja do wspólnego odkrywania przeszłości. Wystawa prowadzi nas od czasów najdawniejszych (epoki kamienia) po późne średniowiecze. Każda sala zaaranżowana tematycznie, opowiada historię innej epoki. Zgromadzone bogate zbiory przedmiotów codziennego użytku stanowią świetne dopełnienie historii.

Po drugie, wystawa numizmatyczna to całkiem fajnie zaprojektowana ścieżka edukacyjna. Za licznymi gablotami możemy oglądać bogatą wystawę monet z różnych epok. Znajdziemy tutaj nie tylko monety bite w Polsce, ale również pieniądz pochodzący z Grecji, Rzymu czy Niemczech. Dlaczego Grecji i Rzymu? Wpadnijcie do muzeum i przekonajcie się sami. Młodzi znajdą tutaj sporo ciekawych eksponatów, starszych może wzruszyć wystawa banknotów z PRLu.

Po trzecie, wystawa etnograficzna to ciekawa ekspozycja przybliżająca nam oblicze dawnej, „reymontowskiej” wsi. Eksponaty w skali 1:1 pozwalają zajrzeć do typowej chłopskiej chaty, udać się na wiejski targ czy zobaczyć z bliska przygotowania do ślubu. Przekonani, aby odwiedzić Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi?

Po więcej zajrzyjcie tutaj: http://www.maie.lodz.pl/pl/wystawy-stale/

 

Wpadnij do muzeum

Muzeum Kinematografii

Całkiem ciekawą propozycję na Dzień Dziecka w Łodzi przygotowało Muzeum Kinematografii. Zabawa zaczyna się już 31 maja o godzinie 20:00, a kończy dopiero w niedzielę. W ramach Dnia Dziecka muzeum przygotowało projekcje filmów, zajęcia dla dzieci i rodziców oraz warsztaty.

Kto nie był w Muzeum Kinematografii niech szybko to nadrobi! Muzeum zlokalizowane w danym Pałacu Karola Scheiblera, oferuje szereg atrakcji. Piwnice pałacu wypełnia wspaniała wystawa poświęcona kinematografii. Towarzyszą nam filmowe eksponaty, gigantyczne kamery oraz inne przedmioty rodem z Hollyłódź. Na parterze można zwiedzać, świetnie zachowane wnętrza dawnego pałacu. Należący do jednego z najbogatszych łódzkich fabrykantów pałac, zachował wspaniałe dekoracje, spektakularne malowidła ścienne i sufitowe. Dodatkowo podpowiadamy, że znany wszystkim „piec kaflowy” nabiera tutaj zupełnie nowego kształtu.

Najlepsze atrakcje dla dzieci muzeum zachowało jednak na poddaszu. Znajduje się tam wystawa „Pałac pełen bajek” będący zbiorem postaci z najbardziej znanych, polskich kreskówek. Wejść do iglo razem z PikPokiem? Tylko w Muzeum Kinematografii.

Więcej o wydarzeniach w muzeum znajdziecie tutaj: http://kinomuzeum.pl/?p=551729

 

Tak pisaliśmy o Muzeum Kinematografii

Co jeśli nie będzie padać?

 

Skansen Lokomotyw Zduńska Wola

No dobra, może odjechaliśmy nieco poza Łódź, ale do Zduńskiej nie jest już tak daleko. Jeśli dobrze rozplanujecie siły i wskoczycie na trasę ekspresową, to jazda w obie strony nie powinna zająć trochę ponad godzinę. Wyjazd się opłaci, bo:

  • znajdziecie się we wspaniałym miejscu, zorganizowanym i prowadzonym przez prawdziwych pasjonatów kolejnictwa. Pasję organizatorów tego muzeum czuć na każdym kroku. Gigantyczne eksponaty zgromadzone w Skansenie Lokomotyw Zduńska Wola oraz dobra historia opowiedziana przez przewodnika to murowany sukces na opad szczęki Twoich podopiecznych,
  • jeśli mowa już o lokomotywach to serio, jest tutaj naprawdę co oglądać. Lokomotywy w całościach i w kawałkach. Ciuchcie małe i duże. Elektryczne i spalinowe. Jest nawet ciuchcia pług oraz kolejka przywieziona z baaaaaaaaaardzo daleka. Do niektórych eksponatów można wejść zupełnie legalnie, do innych… mniej legalnie.

O wyjeździe do skansenu lokomotyw Twoje dziecko będzie opowiadało baaardzo każdemu napotkanemu sąsiadowi. Serio 🙂

 

Przeczytaj więcej o skansenie

 

Zoo w Łodzi

To jeden z murowanych pewniaków. Tutaj zawsze jest dobra zabawa. Jednak uwaga, Dzień Dziecka to chyba, obok urodzin Łodzi, najbardziej oblegany termin w łódzkim ogrodzie zoologicznym. Komu jednak nie są straszne potoki ludzi oraz przywykł już na dobre do wrzasków, pisków i krzyków dzieci, z pewnością będzie dobrze się bawił.

Zoo ma ponad 600 gatunków, w tym unikaty na skalę całej Polski – lwy bengalskie. Zoo w Łodzi to obecnie również plac budowy, stąd wiele ścieżek jest nieczynnych. Z wizualizacji i zapowiedzi wynika jednak, że kiedy budowa się skończy to poczujemy się tutaj jak w zoo na miarę XXI wieku.

Zajrzy do Zoo razem z nami

 

Ogród Botaniczny w Łodzi

Skoro skansen przy Białej Fabryce jest nieczynny, to zostaje nam jeszcze Ogród Botaniczny w Łodzi. Nuda? Zajrzyjcie i przekonajcie się sami. Prócz pomników natury i fajnie zaaranżowanych ścieżek edukacyjnych, ogród oferuje również wystawę przypominającą niewielki skansen. Do dawnych, drewnianych chat można zajrzeć i poczuć się jak na wsi. Ciekawa alternatywa dla miejskiego zgiełku. A jeśli chodzi o zgiełk, to Ogród Botaniczny jest jego fajnym wyciszaczem. Do ogrodu warto zabrać koc, kanapki i dobrą książkę. Piknik w miejskiej dżungli.

 

Wpadnij do Ogrodu Botanicznego

Miejski Dzień Dziecka

Większość atrakcji zlokalizowana została na Piotrkowskiej, na wysokości pasażu Schillera. Atrakcji jest ponad 40 i będą to między innymi warsztaty, konkursy, stoiska, animacje oraz wiele innych.

Więcej tutaj: https://dzienniklodzki.pl/dzien-dziecka-2019-w-lodzi-imprezy-dla-dzieci-planowane-na-weekend-12-czerwca/ga/c13-14149565/zd/36045801

 

 

Rowerowy Dzień Dziecka w Lesie Łagiewnickim?

Oferta dla tych, którzy lubią się dobrze zmęczyć i aktywny wypoczynek to jedyny jaki uważają za słuszny. Zabierz rodzinę, przygotuj rowery na trudny teren i w drogę. Las Łagiewnicki w Łodzi to świetna propozycja na rodzinny piknik połączony z przejażdżką po lesie. Mamy tutaj trasy proste oraz te bardziej wymagające. Po przejażdżce można wypocząć nad jednym ze stawów lub rozsiąść się wygodnie na ławce i nasłuchiwać dźwięków lasu. No chyba że trafi nam się ostatnia wolna ławka niedaleko trasy…

Dzieciaki mogą poszaleć na nieźle wyposażonym placu zabaw. A rodzice będą mogli chwilę odetchnąć (chciałoby się powiedzieć, że w ciszy, ale jednak nie… kto ma dzieci ten wie jak jest).

Dowiedz się więcej o Lesie Łagiewnickim

 

Rowerowa wycieczka w poszukiwaniu Duchów?

W tym wypadku proponujemy Las Rudzki i legendarne historie o duchach. Kto ma odwagę niech wyruszy na ich poszukiwanie. W odróżnieniu od Lasu Łagiewnickiego zaryzykujemy stwierdzenie, że Las Rudzki jest nieco mniej wymagający jeśli chodzi o kondycję. Jednak przekonajcie się sami. Z ciekawych rzeczy do zobaczenia w lesie to np. zabytkowa drewniana willa, jedyna taka w Polsce, a być może i w całej Europie. Warto się spieszyć póki jeszcze stoi. Przy okazji zobaczcie również inne, zabytkowe wille łódzkich fabrykantów.

 

Najpark w Łodzi – plac zabaw w Parku na Zdrowiu

Na koniec proponujemy pewniak pewniaków. Oddany całkiem niedawno plac zabaw w Parku na Zdrowiu to oferta dla tych, którym nie chce się iść nigdzie dalej niż do parku. Zabierając ze sobą pociechy, z pewnością będziemy mieli co robić. Teren po dawnym lunaparku miasto wypełniło sporym i do tego nowoczesnym placem zabaw. Mamy tutaj atrakcje dla tych najmłodszych i nieco większych. Zjeżdżalnię linową, tor wyścigowy dla entuzjastów rowerków biegowych. Oraz oczywiście tor wyścigowy dla tych, którzy potrafią już pedałować i zachować przy tym równowagę.

 

Park na Zdrowiu – naszym okiem!

Mamy nadzieję, że chociaż trochę udało nam się pomóc Ci znaleźć odpowiedź na pytanie: co robić w Dzień Dziecka w Łodzi. Jeśli nie, to zajrzyj na naszego bloga po więcej inspiracji – Blog o Łodzi.

 

A może jednak wycieczka poza miasto?

Bunkier w Konewce

Tajemniczy tunel w Konewce

Tajemniczy tunel- Bunkier w Konewce Niedaleko Tomaszowa Mazowieckiego natknęliśmy się na bardzo interesujące miejsce. Głęboko w lesie ukryty jest niezwykły […]

Read More

Arboretum w Rogowie

Arboretum w Rogowie Ponieważ byliśmy w Muzeum Kolei Wąskotorowej, to nie mogliśmy odmówić sobie przyjemności, żeby zobaczyć również pobliskie Arboretum […]

Read More

Kolej Wąskotorowa Rogów

Kolej Wąskotorowa Rogów Szukając ciekawych miejsc w pobliżu Łodzi, trafiliśmy do Muzeum Kolei Wąskotorowej w Rogowie. Kolej Wąskotorowa Rogów – […]

Read More

Zabieramy Was na wycieczkę lokomotywą

Skansen Lokomotyw Zduńska Wola W dobie pociągów spalinowych czy elektrycznych nikt nie zdaje sobie nawet sprawy ile trudu i wysiłku […]

Read More

You may also like