Deprecated: Required parameter $id follows optional parameter $suffix in /home/kuziorad/domains/bujamsie.pl/public_html/wp-content/themes/thestory/functions/functions-general.php on line 705
Co zobaczyć w Łodzi – pałace fabrykantów | Łódź naszym okiem

Co zobaczyć w Łodzi – pałace fabrykantów

Szukacie inspiracji na spacer po Łodzi? Co każdy powinien w Łodzi zobaczyć? Nic prostszego… bo oczywiście łódzkie pałace fabrykantów. Przebogate, przeogromne, przepiękne dowody na istnienie Ziemi Obiecanej. Widzieliście wszystkie?

 

1. Pałac Izraela Poznańskiego

Nie będziemy czarować… Pałac Izraela Poznańskiego to absolutny hit. Prawdopodobnie każdy, kto był w Łodzi go widział. Prawdopodobnie każdy, kto go widział nie mógł uwierzyć, że takie cudo stoi w Łodzi. Ha! A jednak! Pałac Izraela Poznańskiego jest naprawdę okazały, na fasadzie odbywa się szaleństwo detali, a co najlepsze można go obejrzeć i z zewnątrz, i od środka. Polecamy wybrać do zwiedzania Muzeum Miasta, a nie Urząd Skarbowy – część muzealna jest jednak lepiej odrestaurowana ? Nie można być w Łodzi i przegapić pałacu Poznańskiego, no po prostu nie!

Adres: Ogrodowa 15 – nie przeoczycie na pewno.

 

2. Pałac Karola Scheiblera

Scheibler zawsze drugi. Chociaż zupełnie niesłusznie, ponieważ pałac przy Placu Zwycięstwa również robi niesamowite wrażenie. Może nie jest największy, ale za to jakie ma bogate wnętrza! Obecnie jego dodatkową zaletą są bogate zbiory Muzeum Kinematografii, wśród których bez wątpienia każdy znajdzie coś dla siebie. Pałac Karola Scheiblera w Łodzi to prawdziwa architektoniczna perełka. Nie można jej przegapić. A na dodatek wyremontowano sporą część fabryki sąsiadującej z pałacem i ona już nie straszy swoim wyglądem.

Adres: Plac Zwycięstwa 1.

 

3. Pałac Alfreda Biedermanna

Bardzo dostojne wrażenie robi pałac Alfreda Biedermanna. Przepiękną rezydencję dość rzadko można oglądać od środka, ponieważ budynek należy do Uniwersytety Łódzkiego. Nie mniej jednak warto odnotować, że w pałacu mieści się muzeum uczelni. Przynajmniej tak było jeszcze niedawno. Wracając do pałacu Biedermanna, to jego historię opisaliśmy w kilku wpisach, których lekturę bardzo polecamy. A jeśli już wybierzecie się, by zobaczyć pałac na własne oczy, to zerknijcie jeszcze na drugą stronę ulicy Północnej – zobaczycie tam bardzo klasyczny budynek, nawiązujący do architektury renesansowej. To też pałac, też Biedermanna, ale Roberta. Zaskakujący!

Adres: Franciszkańska 1/3.

 

4. Pałac Rudolfa Kellera

Pałac Kellera to wyjątkowo pechowa rezydencja. Nie ma szczęścia do właścicieli i niszczeje. Naprawdę wygląda kiepsko, ale to tylko potęguje kontrast z wyobrażeniem, jak pięknie pałac mógł się prezentować w latach swojej świetności. Podobno znów zmienił właściciela. Oby tym razem trafił w dobre ręce, bo to piękny, choć bardzo zaniedbany budynek.

Adres: Gdańska  49/53.

 

5. Pałac Edwarda Herbsta

Pałac Herbsta to piękna elewacja i wnętrza, mieszczące Muzeum Sztuki. Pałac bardzo elegancki, eksponatów sporo, otoczony zjawiskowym ogrodem, a w dawnych pomieszczeniach gospodarczych zaskoczy Was obecność… mistrzów polskiego malarstwa w oryginałach. Matejko? Chełmoński? Boznańska? Bardzo proszę!

Wszystkie te cuda pod jednym adresem: Przędzalniana 72.

Mieliśmy sposobność zajrzeć do środka tego niezwykłego muzeum – sprawdźcie sami

6. Pałac Juliusza Heinzla

Gdy będziecie spacerować ulicą Piotrkowską, to zwróćcie uwagę na Pałac Heinzla. Rezydencja usytuowana była przy głównej arterii miasta, a fabryka mieściła się w bezpośrednim sąsiedztwie. Wyobraźcie sobie panujący tam hałas! Dziś w pałacu mieści się Urząd Miasta, a z jednego z okien grany jest łódzki hejnał. Wiecie co to za melodia?

Adres: Piotrkowska 104.

Zajrzyj razem z nami do Pałacu Heinzla

7. Pałac Maurycego Poznańskiego

Pałac Maurycego Poznańskiego (tak, z tych Poznańskich) robi niesamowite wrażenie. Jego elewacja ozdobiona jest nieprawdopodobną ilością szczegółów. Z wystroju wnętrz nie zachowało się wiele, ale to, co można zobaczyć w środku i tak robi wrażenie. A wnętrze można oglądać dzięki temu, że w pałacu mieści się Muzeum Sztuki (oddział specjalizujący się w sztuce XX wieku). Eksponaty też niczego sobie, podobno niedawno odświeżono wystawy, więc warto zajrzeć.

Adres: Więckowskiego 36.

 

8. Pałac Karola Poznańskiego

Pałac Karola Poznańskiego (też z tych Poznańskich) to niesamowicie piękna rezydencja. Pałac jest rozległy, elegancki i otoczony pięknym ogrodem. W jego wnętrzu mieści się Akademia Muzyczna, więc dostępność jest mocno ograniczona, ale i tak przy okazji spaceru po Łodzi obejrzeć ten pałac. Tym bardziej, że (choć adres może zmylić) znajduje się on tuż obok pałacu Maurycego i za jednym razem można obejrzeć je obydwa.

Adres: Gdańska 32.

 

9. Pałac Karola i Emila Steinertów 

Pałac braci Steinertów aktualnie odzyskuje dawny blask. Prace remontowe są daleko posunięte, więc po zakończeniu pracy liczymy na efekt wow. Pierwotnie pałac składał się z dwóch części (zamieszkanych przez braci). Jest o tyle ciekawy, że ma jednolitą, symetryczną fasadę, urozmaiconą nieregularnymi oknami i wykuszami, oraz dwie symetrycznie ułożone bramy wjazdowe. Naprawdę interesujący budynek.

Adres: Piotrkowska 272.

 

Oczywiście, że nie są to wszystkie warte uwagi fabrykanckie rezydencie w Łodzi. Oczywiście, że kolejność, w której zostały one uszeregowane jest dość przypadkowa i można byłoby się nad nią sprzeczać. Nie mniej jednak, musieliśmy dokonać jakiegoś wyboru, ponieważ nie sposób wymienić wszystkich łódzkich zabytków wartych zobaczenia w jednym wpisie.

Życzymy udanego spaceru tropem łódzkich fabrykantów!

You may also like