Deprecated: Required parameter $id follows optional parameter $suffix in /home/kuziorad/domains/bujamsie.pl/public_html/wp-content/themes/thestory/functions/functions-general.php on line 705
Długi sierpniowy weekend - propozycje miejsc wartych odwiedzenia | Łódź naszym okiem

Długi sierpniowy weekend - propozycje miejsc wartych odwiedzenia

Kto zaplanował sprytnie urlop w piątek, ten od jutra ma długi weekend. Na tę okazję przygotowaliśmy krótkie zestawienie miejsc wartych odwiedzenia.

 

Muzeum Tradycji Niepodległościowych – Oddział przy ulicy Gdańskiej

Muzeum czynne dla zwiedzających w godz. 11.00-18.00

 

Przy ulicy Gdańskiej 13 w Łodzi znajduje się Muzeum Tradycji Niepodległościowych. Gdyby zapytać przechodnia z czym kojarzy mu się wspomniana nazwa muzeum, pewnie miałbym spory problem, aby powiedzieć coś sensowego. Tradycje niepodległościowe to dość abstrakcyjny termin. Jako, że sami mieliśmy problem z definicją tego miejsca, musieliśmy udać się tam, aby dokładnie dowiedzieć się czego te tradycje dotyczą. Jakie wielkie było nasze zaskoczenie kiedy okazało się…

Kto odważny ten:

 • dowie się czym wcześniej był ten niezwykły budynek,
 • trafi do ogromnych sal wypełnionych bogatą wystawą chorągwi, broni, odznaczeń, mundurów i wielu innych atrybutów,
 • zobaczy salę marszałka Piłsudskiego, która wprawi go w nastrój dumy i pozwoli poczuć ducha niepodległości

 

Zajrzyj z nami do muzuem!

 

Więcej szczegółów tutaj:  https://muzeumtradycji.pl/

Centrum Nauki i Techniki EC1

Planetarium czynne 15 sierpnia od 09:00 do 19:00

Centrum Nauki i Techniki czynne od 09:00 do 17:00

 

Centrum Nauki i Techniki EC1 to absolutna nówka-sztuka na liście łódzkich muzeów. Centrum to cześć EC1 Łódź – Miasto Kultury. Otwarto je w ubiegłym roku. Jest na chwile obecną największym tego typu obiektem w Polsce.  Uwierzcie nam, rozmach tego projektu jest naprawdę spory. Dla tych, którzy zamierzają „dotknąć” tutaj wszystkiego, polecamy zarezerwować na zwiedzanie minimum 2 godziny czasu. Zabierzcie ze sobą znajomych bo wspólne zwiedzenie EC1 otwiera nowe możliwości… (dlaczego? przeczytajcie tutaj) EC1 w sam raz na Noc Muzeów w Łodzi.

Co można zobaczyć tutaj fajnego?

 • multum interaktywnych wystaw i ekspozycji zorientowanych wokół tematyki elektryczności,
 • interaktywną historię zabytkowego budynku dawnej elektrowni w Łodzi,
 • szereg atrakcji dla najmłodszych zwiedzających,
 • kino sferyczne 3D,
 • komu mało, niech zajrzy do naszego wpisu.

EC1 w Łodzi

Kolej Wąskotorowa Rogów

Na sobotę i niedziele polecamy przejażdżkę zabytkową kolejką wąskotorową Rogów – Jeżów. Na miejscu można z bliska obejrzeć sporo zabytkowych lokomotyw i wagonów. Można nawet spróbować swoich sił na drezynie. Dla tych, którzy lubią wiatr we włosach, Kolej w Rogowie oferuje 2 specjalne, otwarte wagony.

Co więcej:

 • Na stacji w Jeżowie czeka na Was piknik i smakołyki od lokalnych gospodyń, ciasta wyśmienite, kiełbasa z grilla idealnie wypieczona,
 • Multum atrakcji dla dzieci, w tym okazja aby zajrzeć do lokomotywy, zagadać do maszynisty i wybłagać użycie gwizdka

Więcej na ten temat znajdziecie w naszym wpisie.

 

 

Kolej Wąskotorowa Rogów

 

Arboretum w Rogowie

Skoro będziecie już w Rogowie to zaledwie 2 km dzielą Was od Arboretum w Rogowie. Wspaniałe miejsce na rodzinny, długi spacer. Ogród w Rogowie jest bardzo zadbanym i przyjaznym dla odwiedzających miejscem. Mnóstwo tam ławek, publiczne huśtawki i hamaki dostarczają sporo wrażeń. Ciekawe wystawy przyrodnicze oraz fajnie zorganizowany elektroniczny przewodnik audiowizualny gwarantuje pokaźną dawkę wiedzy.

Zajrzyjcie do wpisu po więcej szczegółów.

 

 

Arboretum w Rogowie

 

 

Bunkier w Konewce

Skoro długi weekend to może w klimacie militariów. W Konewce, niedaleko Rawy Mazowieckiej czeka na Was bardzo ciekawe miejsce. Kompleks schronów z okresu II wojny światowej, zachowany w całkiem niezłym stanie. Warto wybrać się tam na wystawę militariów:

 • bogate eksponaty i zbiory broni z okresu wojny
 • bogate opisy i dokumentacja bunkra
 • kawał solidnej historii na temat miejsca i okolicy
 • okazja aby przejechać się zabytkowym jeepem wojskowym

oraz wiele innych. Kto ma ochotę niech wybierze się do Konewki. Kto jeszcze się waha niech przeczyta naszą relację.

 

 

Bunkier w Konewce

 

 

Park w Arkadii, czyli raj na ziemi

Miejscowość Nieborów na pograniczu województwa Łódzkiego i Mazowieckiego. Trzeba przejechać kawałek ale uwierzcie nam – warto! W Nieborowie znajduje się Park Romantyczny Arkadia. Niesamowite miejsce. Projekt inspirowany modnym na tamte czasy stylem angielskim, który cechował się silnymi nawiązaniami do antyku, średniowiecza oraz sielskiego, wiejskiego życia. Styl angielski przeciwstawiał się regularności barokowych ogrodów, co widać doskonale w Arkadii. Brak schematyczności, różnorodność obiektów i łącznie stylów to cecha tego miejsca. Choć wiele elementów parku zostało na przestrzeni lat rozebranych lub zniszczonych, pozostaje on jednym z najlepiej zachowanych zespołów w Polsce.

Park Arkadia

You may also like