Gdzie na spacer w Łodzi #3

Gdzie na spacer w Łodzi, czyli propozycja spaceru na ok. 30 minut!

Jeśli zastanawiacie się gdzie na spacer w Łodzi – być może uda nam się coś Wam podpowiedzieć. Tym razem chcemy zabrać was na krótki spacer po Księżym Młynie. Sześć krótkich przystanków dostarczy Ci wiedzy na temat zabytków skupionych przy ulicy Targowej i Tylnej. Dowiesz się co zostało w Łodzi z imperium Grohmanów, gdzie są łódzkie beczki vel szpule. Pokażemy co znajduje się dawnym pałacu Scheiblera, a na koniec przeniesiemy w bajkowy świat. Bawcie się dobrze.

 

Skrót spaceru:

Cała trasa przewiduje
6 przystanków.

Spacerując pieszo przejdziesz ok. 2 km.

Spacer zajmie ok. 25 minut nie licząc czasu poświęconego na każdy przystanek.

Odwiedzisz
6 wyjątkowych miejsc na mapie ciekawych miejsc w Łodzi.

Cała trasa punkt po punkcie

 

Przystanek początkowy: – Muzeum Kinematografii w Łodzi

Ciekawa propozycja dla entuzjastów sztuki i techniki filmowej. W muzealnej piwnicy odwiedzających przywita, bardzo bogata w eksponaty, wystawa sprzętu do produkcji filmów. Obok wielkich kamer, wysięgników nagraniowych i szpul z taśmą filmową możemy zasiąść nawet za konsoletą montażysty.
Na następnym poziomie zwiedzający będą mogli zobaczyć na własne oczy, co zostało po fortunie rodziny Scheiblerów. Bogate ścienne boazerie, oryginalne drewniane meble, zdobione kaflowe piece czy malowidła ścienne. Polecamy spojrzeć w górę, wspinając się po pałacowych schodach na piętro.
Na górnych piętrach znajdują się czasowe wystawy tematyczne, a na poddaszu coś, co poruszy zarówno małych zwiedzających, jak i tych nieco starszych. Wystawa zawiera niezliczoną ilość eksponatów ze znanych polskich bajek i animacji. Znajdziemy tutaj chyba wszystko, co kojarzy się z polską bajką.

W skrócie:

 • świetne miejsce na udaną rozrywkę dla całych rodzin
 • sporo eksponatów dotyczących sztuki filmowej, wystawy czasowe, wspaniała wystawa eksponatów polskich bajek i animacji
 • interaktywne eksponaty, do których można zajrzeć, dotknąć, przekręcić
 • można nawet zobaczyć samego siebie w filmie animowanym
 • w muzeum znajduje się mała kawiarnia na dolnym poziomie
 • w soboty i niedziele muzeum jest czynne od 11 do 18.

Zajrzyj koniecznie do

Muzeum Kinematografii w Łddzi

Zaglądam

Przystanek drugi: – Łódzka Szkoła Filmowa 

Należąca niegdyś do Oskara Kona, właściciela widzewskiej manufaktury, willa jest wspaniałym przykładem architektury neorenesansowej. Budynek jest bardzo dobrym stanie, a od strony ulicy Targowej można podziwiać jego zdobienia i dekoracje. Jeśli uda Wam się zajrzeć na dziedziniec uczelni, znajdziecie tam kilka ciekawych obiektów, między innymi zrewitalizowaną i nieodnowioną część fabryczną. Bliskość budynków daje fajny kontrast starego z nowym, co chyba udało nam się pokazać na zdjęciach. Niemniej jednak najlepiej zobaczyć na własne oczy.

Zobacz

łódzką filmówkę

Zaglądam

 

Przystanek trzeci: – Wyższa Szkoła Sztuki i Projektowania

Jest to niezwykle ciekawy budynek znajdujący się u zbiegu ulicy Tylnej oraz Fabrycznej. Stanowi fragment zakładów Scheiblera i integralną cześć Księżego Młyna. Dawniej był budynkiem biurowym w którym prowadzono administracyjno-finansowe dokumentacje zakładów. Budynek jest utrzymany w secesyjnym stylu i zdecydowanie odróżnia się od pozostałych budynków w tej części miasta.

Zobacz wyjątkowy budynek

dawny biurowiec Scheiblera

Chętnie dowiem się więcej

Przystanek czwarty: – Beczki Grohmana w Łodzi

Ten fragment łódzkiej architektury fabrycznej zaimponował nam do tego stopnia, że umieściliśmy go sobie w logo naszej strony. Beczki lub szpule Grohmana to brama do dawnych zakładów rodziny Grohmanów w Łodzi. Co w nich wyjątkowego? Ano chyba to, że brama jest wspaniale zdobiona, okazała i przypomina wejście do średniowiecznej fortecy. Każdy łodzianin słyszał o tym miejscu, ale chyba nie każdy wie gdzie dokładnie się znajduje. Mimo odnowienia tego obiektu miasto i właściciel, w postaci ŁSSE, chyba nie mają na nie żadnego pomysłu. Oczywiście miło jest zawiesić oko na odnowionej bramie, ale prowadzi ona donikąd. Okolica nie jest też specjalnie reprezentatywna, a fakt odgrodzenia się Łódzkiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej od tej części miasta wysokim i szczelnym murem, z pewnością nie pomaga w popularyzacji tego miejsca. Będąc jednak w okolicy przekonajcie się na własne oczy jak wyglądają Beczki Grohmana. Stojąc w ich pobliżu łatwiej wyobrazić sobie rozmach zakładów, do których niegdyś ta brama prowadziła.

Zobacz wyjątkowe

Beczki Grohamana

Zaglądam

Przystanek piąty – Pałac Ludwika Grohmana w Łodzi

Wspomniane wcześniej beczki Grohamana są dawną bramą do zakładów Ludwika Grohamana. Grohmanowie, jak to łódzcy fabrykanci, zamieszkiwali zaraz obok swojej wspaniałej fabryki. Po rodzinie Grohmanów w Łodzi pozostały zasadniczo 3 budynki, z czego ten najbardziej chyba reprezentacyjny – Pałac Ludwika Grohmana – znajduje się przy ulicy Tylnej, zaraz obok parku Kilińskiego. Jesienią być może uda Wam się zobaczyć nieco więcej niż latem, kiedy pałac ukryty jest szczelnie w parkowej gęstwinie. To wyjątkowe miejsce mimo swojego rozmiaru, uroku, ogromnej działki i sąsiadującego z nią parku, nie doczekało się jednak powrotu do dawnego blasku. Budynek od lat stoi pusty mimo wielu inicjatyw i prób znalezienia pomysłu na niego. Szkoda, trudno uwierzyć, że przy tak dogodnej lokalizacji takie zabytki w Łodzi nie znajdują na siebie dobrego pomysłu. Być może to dobry moment, aby zobaczyć ten pałac, ostatnio bowiem nowy właściciel podczas „remontu” usunął tynk wraz z zabytkowymi dekoracjami i sztukateriami. Możliwe, że po kolejnym remoncie pałac przestanie już być pałacem.

Zobacz niezwykły

Pałac Ludwika Grohmana

Zaglądam

Bonusowy przystanek – Semafor w Łodzi

Choć odbiegamy spacerem od Księżego Młyna, jako ostatni punkt wycieczki proponujemy spacer do Muzeum Animacji Semafor w Łodzi. Dlaczego warto odwiedzić to miejsce ?

W skrócie:

 • warto zabrać tutaj dzieci, aby pokazać im bohaterów z bajek, które oglądali ich rodzice
 • można dowiedzieć się tutaj sporo o klasykach polskiej bajki takich jak Miś Uszatek, Pingwin Pik-Pok, ale też o nowych produkcjach
 • spacer z przewodnikiem dostarcza sporo ciekawostek i praktycznych informacji dotyczących technik produkcji, jakie stosowała wytwórnia Se Ma For
 • znajdziemy tutaj wystawy prawdziwych scen z bajek, jak i scenerie projektów, które nigdy nie doszły do skutku
 • muzeum ma siedzibę w willi Henryka Michela, która jest perłą, jeśli chodzi o przykład łódzkiej secesji. Być może udało nam się oddać chociaż fragment jej dekoracji na zdjęciach. Oceńcie sami

 

 

Szukasz innej wycieczki? Zobacz pozostałe propozycje spacerów

Zobacz innej

propozycje spacerów po Łodzi

Zaglądam i spaceruję razem z Wami!

 

Wpis jest odpowiedzią na zapytania pt. ciekawe miejsca w Łodzi, co robić w Łodzi, co robić w weekend w Łodzi oraz wycieczka po Łodzi. Mamy nadzieję, że wycieczka przypadnie Wam do gustu. Dajcie nam znać!

 

You may also like