Kolej Wąskotorowa Rogów

Kolej Wąskotorowa Rogów

Szukając ciekawych miejsc w pobliżu Łodzi, trafiliśmy do Muzeum Kolei Wąskotorowej w Rogowie. Kolej Wąskotorowa Rogów – Rawa – Biała jest ostatnią czynną wąskotorówką w województwie łódzkim i najdłuższą czynną linią w Polsce. Nie mogliśmy przegapić takiej okazji!

Co znajdziesz we wpisie?

  1. Kilka słów o muzeum

  2. Przejażdżkę Koleją Wąskotorową

  3. Kilka ciekawostek

  4. Informację kto będzie się dobrze bawił

 

Do Rogowa przyjechaliśmy samochodem (to tylko 35 minut od Łodzi!). Obok stacji i muzeum znajduje się spory, bezpłatny parking i bez trudu znaleźliśmy wolne miejsce. Ale uwaga, w późniejszych godzinach zrobiło się tłoczno!

Najpierw zwiedzanie – Kolej Wąskotorowa Rogów!

Na stacji Rogów Towarowy Wąskotorowy znajdują się zabytkowe lokomotywy wąskotorowe i wagony. A ponadto infrastruktura techniczna, jak na przykład pług, wagon cysterna. Największe powodzenie wśród zwiedzających miała drezyna. Sprawdziliśmy – ciężka robota! Do eksponatów można wsiąść, więc to duża frajda.

Po obejrzeniu zabytkowych lokomotyw i wagonów poszliśmy do kasy po bilety! Kasa znajduje się w budynku izby muzealnej „Magazyn nr 1”. I jeszcze ciekawostka, bilety drukowane są na kartonikach według historycznego wzoru. Świetna pamiątka!

Wycieczka wąskotorówką

Jest kilka tras do wyboru. My zdecydowaliśmy się na krótką trasę do Jeżowa i to był… doskonały wybór. Podróż trwa około 20 minut. Ale na końcu, w Jeżowie czekała na nas bardzo miła niespodzianka. Piknik! Można było kupić coś do jedzenia (na przykład pyyyszne ciasto drożdżowe!), a dla dzieci były przygotowane zabawki. To doskonały pomysł, ponieważ na podróż powrotną trzeba czekać około 30 minut (lub więcej, jeśli chce się jechać kolejnym pociągiem). Nie było czasu na nudę.

A sama przejażdżka koleją wąskotorową? Jest głośno, trzęsie, wieje (w otwartych wagonach) i… to jest świetne! Piękne widoki, przemiła obsługa kolejki i ogromna frajda gwarantowana. Zdecydowanie polecamy!

 

Ciekawostki o Kolei Wąskotorowej w Rogowie

  • Kolej muzealną prowadzą hobbyści!
  • Nigdzie w Polsce nie znajdziecie liczniejszej ekspozycji wąskotorówek.
  • Kolej wąskotorową Rogów-Biała zbudowano w 1915 roku, zaopatrywała wojsko niemieckie.
  • Od 1916 roku kursują na tej linii pociągi osobowe (kiedyś wożono nią również plony z okolicznych pól).
  • Najstarsze eksponaty mają 120 lat! Są one odnawiane sukcesywnie.
  • Wagon cysterna służyła do opryskiwania torów, by nie rosły na nich chwasty.

Kolej Wąskotorowa Rogów – Dla kogo jest ta wycieczka?

 

Zdecydowanie dla rodzin z dziećmi! Chyba nikt nie miał takiej frajdy z przejażdżki, jak najmłodsi. Szczególnie, że czekały na nich dodatkowe atrakcje – piknik i zabawki na stacji w Jeżowie oraz balony – niespodzianki w pociągu. Trasa, którą jechaliśmy jest krótka, więc nawet najbardziej niecierpliwi podróżnicy nie zdążyli się znudzić.

Dla koneserów kolei, dla tych, którzy chcą zobaczyć ciekawe miejsce w pobliżu Łodzi, dla osób, które w dzieciństwie miały okazję przejechać się wąskotorówką i chcą przywołać wspomnienia.

Dobrze powinny bawić się również starsze osoby, ponieważ nie ma dużo chodzenia, a jest sporo rzeczy do obejrzenia. A sama podróż kolejką jest przecież atrakcją dla każdego. Dodatkowo można wybrać się na relaksujący spacer po pobliskim arboretum (jedyne 2 km od stacji Rogów).

 

Wycieczka do Muzeum Kolei Wąskotorowej była świetna. Bardzo polecamy to miejsce!

Zobacz inne propozycje na wycieczkę z dzieckiem

Las Ruda Popioły

Co jeszcze, oprócz szukania duchów, można robić w Rudzie-Popioły?

Las Ruda Popioły Jest w Łodzi taki las, w którym podobno straszy, a spacerowicze po zmroku zdają się słyszeć w […]

Read More

Czy warto wybrać się do Ancymondo?

Ancymondo – park rozrywki w Łodzi Pamiętacie jeszcze kolorowe billboardy w mieście, wieszczące rychłe otwarcie nowej figlostrefy w Łodzi? Figlo […]

Read More
Bunkier w Konewce

Tajemniczy tunel w Konewce

Tajemniczy tunel- Bunkier w Konewce Niedaleko Tomaszowa Mazowieckiego natknęliśmy się na bardzo interesujące miejsce. Głęboko w lesie ukryty jest niezwykły […]

Read More

Arboretum w Rogowie

Arboretum w Rogowie Ponieważ byliśmy w Muzeum Kolei Wąskotorowej, to nie mogliśmy odmówić sobie przyjemności, żeby zobaczyć również pobliskie Arboretum […]

Read More

You may also like