Drewniany kościół pw. Św. Józefa
Obiektów sakralnych w Łodzi nie brakuje. Większość z nich kojarzy nam się monumentalnymi budowlami górującymi nad miejską zabudową. Tym bardziej ciekawym obiektem wydaje się być mały, drewniany kościół pw. Św Józefa. Obecnie znajduje się w sąsiedztwie z Manufakturą i hotelem Andels. A wiecie na czym stoi?
Dowiesz się:
- co niegdyś znajdowało się na terenie parafii pw. Św. Józefa
- skąd przeniesiono kościół i kto finansował całą inwestycję
- co znajduje się obecnie na terenie obok parafii
Cmentarz pod numerem 22
Pod numerem Ogrodowa 22, jeszcze 150 lat temu znajdował się miejski cmentarz dwuwyznaniowy. To na nim spoczywali twórcy pierwszych łódzkich fabryk i rozwijających się miejskich fortun. Wraz z rozwojem miasta i jego skokiem demograficznym, tereny cmentarza wypełniały się nowymi nekropoliami sięgając od ulic Ogrodowej i Gdańskiej aż do Legionów i ulicy Zachodniej.
W związku z prowadzonymi inwestycjami oraz narastającym problemem braku przestrzeni pod nowe groby, w 1856 roku zdecydowano o zamknięciu cmentarza. Jednocześnie, przy tzw. Szosie Konstantynowskiej, wytyczono obszar pod nową nekropolie, znana jest obecnie jako Stary Cmentarz w Łodzi. W tym czasie były to tereny rolnicze i znajdowały się w z dala od miejskiego zgiełku. Obszar nie graniczył również z obiektami fabrycznymi czy mieszkalnymi. Świetnie nadawał się do szerokiej adaptacji na cmentarz i monumentalne nekropolie największych łódzkich fabrykantów.
Ile lat ma Drewniany kościół pw. Św. Józefa
Drewniana świątynia pochodzi jeszcze z czasów Łodzi, której powietrze nie było spowite gęstym dymem fabrycznych kominów. Obiekt ten jest najstarszym łódzkim kościołem. Jeszcze przez rozbiorami Polski, wizytujący Łódź ks. kan. Antonii Sikorsk zlecił rozbiórkę ówczesnego kościoła i budowę nowej świątyni. Drewniany, modrzewiowy kościół został konsekrowany w 1768 roku i dumnie prezentował się na terenie dzisiejszego Placu Kościelnego. Następnie wielokrotnie modernizowano świątynię tak, aby sprostała wymaganiom powiększającej się parafii. Wreszcie zadecydowano o wzniesieniu nowej, murowanej.
W jaki sposób trafił na Ogrodową 22?
Drewniany kościół stanął przed obliczem rozbiórki. Jednak ówczesny proboszcz parafii ks. Jan Siemiec, znalazł idealne miejsce na jego „przechowanie”. Do nieczynnego już od 1856 roku cmentarzu pod numerem Ogrodowa 22 postanowiono przenieść drewnianą świątynię wprost z Placu Kościelnego. Inwestycje finansował sam Izrael Poznański, a to właśnie pracownicy jego fabryki uczestniczyli w procesie przenosin świątyni na nowe miejsce. Kilka lat później rodzina Poznańskich wielokrotnie wspierała świątynię, finansując jej rozbudowę oraz uzupełniając jej wyposażenie o nowe ołtarze. W krótkim czasie parafia odkupiła także od miasta tereny dawnego cmentarza i zaaranżowała na nich ogród parafialny. W 2008 roku został on zrewitalizowany. Świątynia działa po dziś dzień i ma się całkiem nieźle.
Kościół pw. Św. Józefa na mapie ciekawych miejsc w Łodzi:
Źródeł do treści dostarczył:
Ryszard Bonisławski, Spacerownik Łódzki, Biblioteka Gazety Wyborczej, s.168-169
Wikipedia: https://pl.wikipedia.org/wiki/Ko%C5%9Bci%C3%B3%C5%82_%C5%9Bw._J%C3%B3zefa_w_%C5%81odzi
Z Łodzią jesteśmy związani od kilku lat. Lubimy to miasto za jego niezwykłą historię. Uwielbiamy odkłamywać stereotyp „polskiego Detroit”. Odkrywamy wyjątkowe detale kamienic, zaglądamy do ciekawych podwórek, zwiedzamy wspaniałe muzea, spacerujemy po najbardziej urokliwych parkach. Wszystko to, aby pokazać naszym czytelnikom, że Łódź to wyjątkowe miejsce, które warto odwiedzić.