Jeśli szukasz dobrego miejsca na wypoczynek – Las Łagiewnicki w Łodzi czeka na Ciebie wraz ze wszystkimi atrakcjami. To miejsce, kryje w sobie wspaniałe widoki, bajeczne trasy spacerowe i rowerowe, ale nie tylko… To tutaj podobno, w XVII wieku, objawił się sam święty Antoni. W miejscu tego wydarzenia wzniesiono najpierw drewnianą kapliczkę, a później ogromny klasztor. Zarówno kapliczka, jak i klasztor wciąż tam są, czekając na pielgrzymów i spacerowiczów.
Las Łagiewnicki w Łodzi
Las Łagiewnicki to największy w Europie miejski kompleks leśny. Na ponad tysiącu hektarów znajduje się okazały las, zdominowany przez dęby, sosny, brzozy i świerki. Dla spopularyzowania lasu, w 1965 roku wytyczono szereg tras edukacyjnych oraz ścieżek czy szlaków rowerowych. Wraz z początkiem wiosny trasy te zaczynają być zatłoczone przez spacerowiczów i rowerzystów, szukających tutaj nieco bardziej wymagających tras.
Za wysokim, betonowym ogrodzeniem, znajduje się wspaniały pałac Ludwika Heinzla (zobacz inny, wyjątkowy Pałac Ludwika Heinzla w Łodzi). W trakcie wojny rezydował tutaj Hans Frank, po wojnie Rosjanie prowadzili szkołę oficerską. Następnie budynek służył jako oddział szpitala Chorób Płuc, który zlokalizowano tutaj ze względu na mikroklimat lasu oraz jego zdrowotne właściwości. Pałac powoli popada w ruinę. Wciąż jednak jego rozmiar i elewacja, wskazują na przepych i bogactwo jego fundatora. W niektórych miejscach, wykorzystując naturalne wzniesienia tras leśnych, ciekawscy spacerowicze są w stanie zajrzeć „na placach” nad ogrodzenie i zobaczyć pałac w jego pełnej krasie.
Las jest całkiem nieźle skomunikowany. Możliwy jest dojazd miejską komunikacją. Autobusy zatrzymują się przy różnych wejściach, dając przyjezdnym okazje wysiąść w dogodnej lokalizacji. Obok Sanktuarium Św. Antoniego znajduje się także niewielki parking, z którego niedaleko już do Pałacu Heinzla. Zaparkować samochód można również od strony Arturówka. Do lasu dojechać można ulicą Łagiewnicką lub Wycieczkową, choć w okresie letnim, zwłaszcza weekendami, drogi te są bardzo zatłoczone.
Las Łagiewnicki – atrakcje
Przetarte ścieżki, miejscami pokryte brukiem, nadają się wspaniale na niedziele spacery całych rodzin. Ścieżki są szerokie, niewielkie wzniesienia, czynią całą trasę urozmaiconą, a miejscami nieco bardziej wymagającą. Dziecięcy wózek poradzi sobie na tych ścieżkach całkiem nieźle, o ile trasy nie będą mokre od intensywnych opadów. Od czasu do czasu na trasach spotkamy klasyczne, leśne ławeczki. Gdzieniegdzie znajdą się też nieco większe ławki dla całych rodzin. Nie znajdziemy za to wielu miejsc, w których można zjeść posiłek. Pozostaje piknik na trawie.
Gdzie rowerem w Łodzi
Amatorzy leśnych tras rowerowych poczują się tutaj jak ryba w wodzie. Wiele wzniesień, tras prowadzących w głąb lasu oraz rozmiar całego kompleksu sięgający ponad 1000 hektarów, może dostarczyć sporo wrażeń. W weekendy, zwłaszcza latem jest nieco tłoczono, dlatego polecamy wycieczki wczesnym rankiem.
Las łagiewnicki w Łodzi niewątpliwie jest miejscem bardzo ciekawym. Nadaje się świetnie na długi spacer lub wycieczkę rowerową. Dobrze będą bawić się tutaj zarówno całe rodziny z dziećmi, jak i samotni spacerowicze szukający spokoju w leśnej głuszy. Inne atrakcje jakie towarzyszą temu miejscu to np. łódzki klub jeździecki.
Las Łagiewnicki w Łodzi – jak dojechać
Gotowi na więcej? – Zobacz inne propozycje spacerów
Z Łodzią jesteśmy związani od kilku lat. Lubimy to miasto za jego niezwykłą historię. Uwielbiamy odkłamywać stereotyp „polskiego Detroit”. Odkrywamy wyjątkowe detale kamienic, zaglądamy do ciekawych podwórek, zwiedzamy wspaniałe muzea, spacerujemy po najbardziej urokliwych parkach. Wszystko to, aby pokazać naszym czytelnikom, że Łódź to wyjątkowe miejsce, które warto odwiedzić.
Wpis przygotowaliśmy jako odpowiedź na zapytania pt. las łagiewnicki w Łodzi, ciekawe miejsca na piesze wycieczki, gdzie na spacer z dzieckiem w Łodzi
Z Łodzią jesteśmy związani od kilku lat. Lubimy to miasto za jego niezwykłą historię. Uwielbiamy odkłamywać stereotyp „polskiego Detroit”. Odkrywamy wyjątkowe detale kamienic, zaglądamy do ciekawych podwórek, zwiedzamy wspaniałe muzea, spacerujemy po najbardziej urokliwych parkach. Wszystko to, aby pokazać naszym czytelnikom, że Łódź to wyjątkowe miejsce, które warto odwiedzić.