Deprecated: Required parameter $id follows optional parameter $suffix in /home/kuziorad/domains/bujamsie.pl/public_html/wp-content/themes/thestory/functions/functions-general.php on line 705
Lodzermensch – kawiarnia i skład pamiątek | Łódź naszym okiem

Lodzermensch – kawiarnia i skład pamiątek

Szukacie czasem miejsca, w którym w spokoju można napić się kawy lub herbaty? A może macie gości spoza Łodzi, którzy chcieliby kupić jakąś pamiątkę, ale kompletnie nie macie pomysłu gdzie znaleźć coś bardziej oryginalnego niż zwykła pocztówka ze zdjęciem miasta? W obu przypadkach polecamy kawiarnię Lodzermensch.

Zajrzeliśmy tam któregoś mglistego, zimnego poranka i zostaliśmy oczarowani! O ile pysznej kawy i rozgrzewającej herbaty mogliśmy się spodziewać, o tyle zaskoczyło nas wnętrze kawiarni. Tylu różnych bibelotów, zdjęć i najróżniejszych pamiątek dawno nie widzieliśmy. Oprócz starych komód i szaf, stoją przepiękne drewniane stoły i stoliki oraz pasujące krzesła i fotele. A nawet stolik zrobiony ze starej maszyny do szycia – przepiękny! Bardzo fajny klimat daje ściana, na której w roli tapety występują… gazety. Wnętrza przywodzą na myśl okres przedwojenny, zupełnie jakby czas się tam zatrzymał.

W największej sali można znaleźć najróżniejsze pamiątki z Łodzi i książki o mieście. Bez wątpienia każdy znajdzie coś dla siebie. Są standardowe pocztówki, ale i ręcznie rysowane okolicznościowe cudeńka, obrazy, biżuteria i piękne koronki. Poza tym  kubki, koszulki, zakładki do książek, magnesy bibeloty i jeszcze cała masa innych pięknych rzeczy związanych z Łodzią i promujących region. Wszystko od lokalnych artystów i producentów, co warto podkreślić.

Galeria Lodzermensch jest malutka, ale chyba przez to taka ciepła i urokliwa. Nie czuje się atmosfery kawiarni, ale miejsca, z którego nie chce się wychodzić. Znajduje się ona przy Placu Kościelnym 5, naprzeciw kościoła pod wezwaniem Wniebowzięcia Najświętszej Marii Panny. Kościół ten jest jedną z najbardziej charakterystycznych budowli na Bałutach.

Niewysokie kamienice, które znajdują się przy Placu Kościelnym to oryginalna zabudowa z końca XIX wieku. Pierwotnie budynki należały do żydowskich właścicieli. Na parterach znajdowały się najróżniejsze sklepy, a na piętrach mieszkania. W czasie wojny było to serce Litzmannstadt getto, dlatego wiele budynków związanych jest z jego historią. Na przykład w kamienicy znajdującej się pod adresem Plac Kościelny 4 tworzono kronikę getta – na wpół oficjalny zapis codziennych wydarzeń, które miały miejsce w getcie. Dzisiaj jest to miejsce ciche i bardzo klimatyczne. Chociaż bardzo stąd blisko na ul. Piotrkowską i do Manufaktury, to nie ma tutaj zgiełku i tłumów.

Jeśli szukacie miejsca na spacer i chcielibyście zobaczyć Bałuty z bliska, to wybierzecie się w okolice Placu Kościelnego i Starego Miasta. Wtedy koniecznie zajrzyjcie do kawiarni i galerii Lodzermensch. Sami się przekonacie, że jest to niezwykłe miejsce.

 

 

Lodzermensch na mapie:

 

Napisaliśmy na podstawie:

Ryszard Bonisławski, Joanna Podolska , Spacerownik Łodzki, Biblioteka Gazety Wyborczej

Zaciekawieni?

Dowiedzcie się więcej

O kawiarni Lodzermensch

You may also like