Deprecated: Required parameter $id follows optional parameter $suffix in /home/kuziorad/domains/bujamsie.pl/public_html/wp-content/themes/thestory/functions/functions-general.php on line 705
Łódzka Filmówka | Łódź naszym okiem

Łódzka Szkoła Filmowa jest miejscem niemal legendarnym. O jej wykładowcach i absolwentach mówi się wręcz z nabożnym uniesieniem. Ale czy wiecie gdzie w ogóle znajduje się ta szkoła? Jest nieźle ukryta, nie rzuca się w oczy, ale jej legenda wciąż trwa.

Filmówka mieści się przy ulicy Targowej 61. Willa została zbudowana w stylu neorenesansowym na początku XX wieku, a została zaprojektowana prawdopodobnie przez Franciszka Chełmińskiego. Rezydencję otaczał ogród. Po pierwszej wojnie światowej działka stała się własnością Widzewskiej Manufaktury, a sam dom stał się rezydencją jej prezesa – Oskara Kona. Mieszkał tam do wybuchu drugiej wojny światowej. Po tym, jak willę zajęli niemieccy żołnierze fabrykant był przez nich szykanowany i upokorzony – zmuszono go bowiem, aby został dozorcą we własnym majątku. Wyjechał do Genewy, aby dopełnić formalności związanych z przekazaniem Widzewskiej Manufaktury Niemcom i ten wyjazd uratował mu życie. Następnie udał się na emigrację do Meksyku, a później do Argentyny. Ciekawostką jest, że w dzisiaj w dawnym gabinecie Oskara Kona urzęduje rektor szkoły filmowej.

Cała szkoła filmowa otoczona jest parkanem, a przy wejściu stoi stróżówka. To elementy dawnej rezydencji Kona. W starej willi obecnie mieści się rektorat. Natomiast na terenie uczelni stoi jeszcze kilka innych budynków, m.in. kino, nowoczesna hala zdjęciowa czy budynek, w którym mieści się wydział aktorski.

Szkoła Filmowa w Łodzi to jedna z najstarszych placówek tego typu nie tylko w Polsce, ale na świecie. Została założona w 1948 roku. Kształci nie tylko reżyserów i aktorów, ale również np. montażystów, scenarzystów czy operatorów. Państwowa Wyższa Szkoła Filmowa, Telewizyjna i Teatralna im. Leona Schillera (PWSFTviT) powstała w wyniku fuzji Państwowej Wyższej Szkoły Filmowej oraz Państwowej Wyższej Szkoły Aktorskiej. Legenda Szkoły Filmowej tworzyła się od początku jej istnienia, chociaż niektórzy uważają, że najsłynniejszy czas nastał po 1958 roku, gdy studiował tam Roman Polański, toczyły się dyskusje światopoglądowe, tworzyła się tak zwana polska szkoła filmowa. Wymienianie nazwisk słynnych absolwentów czy osób związanych z Filmówką mija się z celem, gdyż powstałby z tego cały słownik osobowości.

My zachęcamy, żeby zajrzeć na chwilę na Targową 61, w miejsce, w którym tworzyła się i wciąż tworzy historia polskiej kinematografii. To tylko kilka kroków od Parku Źródliska oraz Muzeum Kinematografii – pomysł w sam raz na spacer tematyczny.

Swoją drogą, jakie miejsca w Łodzi znacie z filmów?

 

Filmówka na mapie Łodzi:

 

Kilka kroków dalej

zobaczysz

Biurowiec z klasą

Napisaliśmy na podstawie:

R. Bonisławki, Spacerownik Łódzi, Biblioteka Gazety Wyborczej.

https://www.filmschool.lodz.pl/szkola/onas/
https://pl.wikipedia.org/wiki/Pa%C5%84stwowa_Wy%C5%BCsza_Szko
%C5%82a_Filmowa,_Telewizyjna_i_Teatralna_im._Leona_Schillera_w_%C5%81odzi

You may also like