Stary cmentarz w Łodzi – cmentarz przy Ogrodowej
Na jesienne nostalgiczne spacery zdecydowanie polecamy spacery na łódzkie nekropolie. Waszej uwadze szczególnie polecamy Stary Cmentarz przy Ogrodowej (właściwie kompleks trzech cmentarzy różnych wyznań). Można się tam wyciszyć, zadumać, a przy okazji również i mocno zdziwić. Zdumienie wywołać mogą niektóre pomniki, które tak naprawdę są raczej dziełami sztuki kamieniarskiej. Nie wierzycie?
Mauzoleum Scheiblera
Jeżeli to będzie Wasza pierwsza wizyta na nekropolii przy Ogrodowej, to na początek proponujemy coś, co wprawi Was w osłupienie. Gwarantujemy, że nie przegapicie. Absolutny punkt obowiązkowy to kaplica Scheiblera. To prawdziwy architektoniczny majstersztyk i unikat na skalę światową. Mauzoleum Scheiblera znajduje się w ewangelicko-augsburskiej części cmentarza i po prostu musicie go zobaczyć.
Spodobała Ci się Kaplica Scheiblera?
Zobacz więcej fotografii i poznaj jej historię
Kaplica ScheibleraKaplica Heinzlów
Drugie co do wielkości mauzoleum znajduje się w części katolickiej i jest to kaplica rodziny Heinzlów. Uwagę zwracają płaskorzeźby aniołów. Każdy z aniołów jest naturalnej wielkości człowieka. Kaplica jest majestatyczna i po prostu piękna. Dlatego też spacerując po Starym Cmentarzu warto przyjrzeć jej się bliżej.
Mauzoleum Moenke
Mniejszym, ale bardzo ciekawym jest mauzoleum małżonków Moenke. Wzorowane jest na architekturze antycznej i przypomina klasyczną, antyczną świątynię. Na tympanonie znajdują się obrączki. Nagrobek znajduje się w ewangelicko-augsburskiej części cmentarza. A dla porządku dodamy jeszcze, że spoczywa tam córka Karola Anstadta – Teresa wraz z mężem Robertem Moenke.
Pomnik Sophie Biedermann
Cmentarz przy Ogrodowej pełen jest unikatowych nagrobków, które są prawdziwymi dziełami sztuki. Jednym z nich jest zdecydowanie pomnik Sophie Biedermann. Jest on niezwykle wzruszający, ponieważ na nagrobku znajduje się rzeźba zmarłej Sophie w postaci anioła z troską pochylająca się nad swoimi synami, którzy siedzą nad przepaścią. Ujmuje zarówno pomysł, jak i piękne wykonanie. Nagrobek znajduje się w ewangelicko-augsburskiej części nekropolii.
Zdecydowanie warto niespiesznie przespacerować się cmentarnymi alejkami i odkryć jeszcze wiele perełek, znajdujących się na tym cmentarzu. Stare nagrobki zaskakują finezyjnymi kształtami, precyzyjnymi detalami, niebanalnymi konceptami i doskonałym wykonaniem. Nawet te, które doznały jakiegoś uszczerbku wydają się być bardzo interesujące. Zajrzyjcie koniecznie na stary cmentarz w Łodzi.
Zobacz również propozycje wycieczek po Łodzi
Co jeszcze, oprócz szukania duchów, można robić w Rudzie-Popioły?
Las Ruda Popioły Jest w Łodzi taki las, w którym podobno straszy, a spacerowicze po zmroku zdają się słyszeć w […]
Read More ›Długi sierpniowy weekend - propozycje miejsc wartych odwiedzenia
Kto zaplanował sprytnie urlop w piątek, ten od jutra ma długi weekend. Na tę okazję przygotowaliśmy krótkie zestawienie miejsc wartych […]
Read More ›Sierpniowe propozycje na weekend #1
Na najbliższy weekend podpowiadamy Wam kilka ciekawych miejsc, wartych odwiedzenia. Las Łagiewnicki Mamy dla Was propozycję wycieczki rowerowej. Opcja […]
Read More ›[WYCIECZKA]Las Łagiewnicki z dzieckiem – Propozycja rowerowej wycieczki
Las Łagiewnicki trasy rowerowe Dzisiaj mamy propozycję dla rodziców, którzy w wakacje planują poprawić kondycję, a przy okazji zaplanować coś […]
Read More ›Z Łodzią jesteśmy związani od kilku lat. Lubimy to miasto za jego niezwykłą historię. Uwielbiamy odkłamywać stereotyp „polskiego Detroit”. Odkrywamy wyjątkowe detale kamienic, zaglądamy do ciekawych podwórek, zwiedzamy wspaniałe muzea, spacerujemy po najbardziej urokliwych parkach. Wszystko to, aby pokazać naszym czytelnikom, że Łódź to wyjątkowe miejsce, które warto odwiedzić.