Deprecated: Optional parameter $suffix declared before required parameter $id is implicitly treated as a required parameter in /home/kuziorad/domains/bujamsie.pl/public_html/wp-content/themes/thestory/functions/functions-general.php on line 705
Na estradzie przygrywała fabryczna orkiestra czyli Park Źródliska | Łódź naszym okiem

Na estradzie przygrywała fabryczna orkiestra czyli Park Źródliska

jeden z najstarszych łódzkich parków to Park Źródliska. Zasadniczo składa się z dwóch części. Każda z nich nazywa się Źródliska, a różnicuje je tylko cyfra. Dzisiaj skupimy się na Parku Źródliska I. Główne wejście znajduje się od strony Skweru Leona Niemczyka przy Alei Piłsudskiego. Dobrym punktem orientacyjnym jest tutaj Pałac Scheiblera, znany lepiej jako Muzeum Kinematografii w Łodzi.

Skąd nazwa parku?

Nazwa parku bierze swoje pochodzenie od bijących tutaj niegdyś źródeł. Zanim park stał się parkiem, był zwyczajnie fragmentem lasu z obfitą roślinnością oraz całkiem pokaźnymi bagnami. O leśnym charakterze niech świadczy fakt, że w latach 70. XIX w. obszar dzierżawiło towarzystwo strzeleckie. Bractwo miało zabawnie brzmiącą dziś nazwę „Bractwa Kurkowego” (od kury, a w zasadzie ptaka, którego wykorzystywano do celów strzeleckich). Bractwo korzystało z tym terenów, między innymi urządzając zawody.

Skąd pomysł na jego powstanie?

W latach 80. XIX wieku teren przeszedł na własność Karola Scheiblera, który zapoczątkował przekształcenie tej części lasu, w coś spełniającego definicję parku. Symbolem tej inwestycji jest estrada w centralnej części parku. Grali na niej członkowie fabrycznej orkiestry, umilając czas odwiedzającym w każde święta i inne uroczystości. Jak to w przypadku parków fundowanych przez fabrykantów, niejednokrotnie nakłady w jego infrastrukturę miały uwiarygodnić ich majątek w oczach innych fabrykantów. Poza tym miały być symbolem prosperity. Dobrym tego przykładem jest Park Helenów, który na starych rycinach i fotografiach wygląda niemal jak raj na ziemi. To co z niego dzisiaj zostało możecie zobaczyć sami, wybierając się tam lub zaglądając do naszej skromnej galerii zdjęć – Park Helenów w Łodzi.

 

Fabrykanckie powiązania

Scheibler zainwestował sporo w Park Źródliska, powstały m.in. alejki, ławki oraz pawilony wystawowe. Dzisiaj to mało prawdopodobne, ale kiedyś, idąc do parku, można było poczuć się, jak na wyszukanej i cenionej na świecie wystawie dzieł wszelakich. Wtedy codziennością były zwierzęta (spacerujące luzem jak i zamknięte w klatach) oraz szereg atrakcji w postaci łódek z wiosłami do pływania po parkowych stawach czy wieże widokowe. Miejsce to było świetnym punktem wypoczynkowym dla mieszkańców miasta. Dlatego też często z niego korzystali. Szczególnie pracownicy okolicznych fabryk Scheiblera, ponieważ mieli bardzo blisko.

Styczność z obiektami fabrycznymi jest tutaj uderzająca, ponieważ okazała, kilkukondygnacyjna fabryka niemal góruje nad całym parkiem. Wysoki mur okalający działkę, na której stoi, wygląda przy wieży, jak mały płotek. Z resztą zobaczcie sami na zdjęciach. Obiekt jest teraz rewitalizowany, a efekty tych prac są widoczne od strony parku lub od strony Skweru Leona Niemczyka.

Park był wielokrotnie modernizowany i wzbogacany o nowe alejki oraz kwiatowe ekspozycje. Co więcej, od lat 50. XX wieku w Parku Źródliska działa również Palmiarnia, która stanowi fajne dopełnienie parku. Ci, którzy mają jeszcze niedosyt sielskiego parkowego klimatu, mogą poczuć spełnienie w gąszczu tropikalnych i egzotycznych drzew, krzewów, gigantycznych ryb, żółwi oraz… motyli. Poza tym palmiarnia to idealne miejsce w chłodniejsze dni, ponieważ można się w niej wygrzać i poczuć jak na tropilanej wyspie.

Co ciekawego można zobaczyć w Parku Źródliska I

  • w centralnej części parku znajduje się odrestaurowana estrada w charakterze altany,
  • domek ogrodnika, znajdujący się zaraz obok estrady pełni dzisiaj rolę parkowej kawiarni,
  • w parku znajduje się całkiem spory staw, przy którym możemy się wygodnie wylegiwać w słoneczne dni,
  • palmiarnia, która epizodycznie możliwa jest do zwiedzania również bezpłatnie (na przykład wyczekujcie urodzin Łodzi ?),
  • w parku znajduje się sporo pomników przyrody w tym dęby, których wiek szacuje się na około 300 lat.

Czy to miejsce dobre na spacer z dzieckiem?

Zdecydowanie tak! Po pierwsze, park ma bardzo dobrze przygotowaną infrastrukturę ścieżek i alejek, pokrytych głównie kostką brukową. Doskonale współgra z mniejszymi i większymi kółkami wózków spacerowych. Po drugie, jest sporo ławek, w tym ławki do gry w szachy i warcaby, to oczywiście rozrywka dla starszych dzieci. Co więcej, dzieci, te mniejsze i nieco większe będą dobrze bawiły się również na świetnie wyposażonym placu zabaw. Ponadto, rozstawione są również stoły do ping ponga, więc można rozegrać jakiś rodzinny meczyk. Do gry w piłkę zachęcają też rozległe i dobrze utrzymane trawniki.

Ale przede wszystkim dzieciom powinien spodobać się specyficzny lokator. W parku mieszka bowiem… wróbelek Ćwirek. Czy rodzice go znają? 🙂 Tuż obok, przy Muzeum Kinematografii rozejrzyjcie się z kolei za dwoma kotami. Filemon i Bonifacy czekają na Was! Swoją drogą, bliskość tego muzeum to też ogromna zaleta!

Podsumowując

Park jest wyjątkowo urokliwym miejscem. Sporo tutaj kwiatów, roślinnych gęstwin, obszarów idealnych na piknik oraz leśnych alejek. Różnorodność tego parku jest tak wyjątkowa, że w 2007 roku Park Źródliska w Łodzi został wyróżniony jako najpięniejszy w Polsce. Jest również piątym pod względem urody parkiem w Europie.

Jeżeli to nie przekonało Cię do odwiedzenia parku, to brak nam już lepszych argumentów…
Pomimo wszystko, ponieważ Park Źródliska to piękne miejsce, zachęcamy do spacerów.

 

 

You may also like