Deprecated: Optional parameter $suffix declared before required parameter $id is implicitly treated as a required parameter in /home/kuziorad/domains/bujamsie.pl/public_html/wp-content/themes/thestory/functions/functions-general.php on line 705
Urodziny Łodzi - jakich wycieczek nie przegapić? | Łódź naszym okiem

Urodziny Łodzi - jakich wycieczek nie przegapić?

 596. Urodziny Łodzi – co robić?

Największe urodziny w Polsce rozpoczynają się już w najbliższy piątek 26 lipca. 596 urodziny miasta podzielone są na trzy dni, zatem szykuje się naprawdę sporo atrakcji. Od koncertów, przez teatralne występy po spacery w niezwykłe, łódzkie miejsca. My skupiliśmy się na części wycieczkowej i przygotowaliśmy listę fajnych miejsc, do których możecie zajrzeć zupełnie za darmo (lub naprawdę symboliczną opłatą). Skoro nie wiecie gdzie się wybrać albo nie byliście jeszcze w tych miejscach, zajrzyjcie do naszej listy.

 

 

Centralne Muzeum Włókiennictwa

Propozycja dla chcących przyjrzeć się z bliska dawnemu życiu mieszkańców „Ziemi Obiecanej”. Muzeum to miejsce, w którym przekonacie się:

  • w jaki sposób działała maszyna parowa i jak napędzała do pracy maszyny tkackie,
  • zobaczycie z bliska najprostsze przyrządy do tkania, a obok nich gigantyczne nowoczesne maszyny. Kontrast wprawia w zdumienie,
  • poznacie organizacje pracy XIX-wiecznej fabryki,
  • odkryjecie pierwszy w Łodzi komin fabryczny!!

Dla dzieci: Wystawa interaktywna dotycząca pracy maszyny parowej to bardzo ciekawe doświadczenie. Na dzieciach wrażenie zrobią z pewnością również maszyny w parku zabytkowych maszyn tkackich. Urodziny Łodzi w CMW to świetna sprawa.

Wszystko to za 1 zł.

Kiedy: Piątek, 12.00-19.00 Sobota, 12.00-19.00 Niedziela, 9.00-17.00


Miejska Galeria Sztuki w Łodzi

To bardzo ciekawe miejsce wyciągnięte z typowej „łódzkiej ruiny”. Zrewitalizowany obiekt jest architektoniczną perełką. Utrzymany w stylu secesyjnym, niemal ocieka z każdej strony niesamowitymi detalami architektury. Mogłoby się wydawać, że nuda prawda? Ale jest zupełnie odwrotnie. Każda ze ścian budynku ma inny kształt, inny rozmiar i układ okien, inne dekoracje. Secesja ma to do siebie, że mocno eksponuje miękkimi liniami, abstrakcją i elementami florystycznymi. Tym bardziej warto odwiedzić to miejsce, bo dzisiaj tak już się nie buduje, a i pewnie nikt nie potrafi wykuć w kamieniu tak spektakularnych dekoracji.  Sporo zachowało się również z oryginalnego wyposażenia. Warto zajrzeć do środka i poczuć zapach starych murów, posłuchać dźwięku skrzypiących desek i zachwycić się niesamowitą klatką schodową.

Dla dzieci: raczej kiepsko tutaj o coś fajnego dla najmłodszych i nieco starszych dzieci.

Kiedy: Wpadajcie w niedzielę 28 lipca: Godz. 12.00: oprowadzanie kuratorskie po wystawie, godz. 13.30: spacer śladami Brunona Schulza, godz. 14.30: oprowadzanie po Galerii Willa.

 


Księży Młyn – Kiermasz staroci

28 lipca w niedzielę warto wpaść na kiermasz staroci na Księżym Młynie. Sprzedawcy i ich stragany będą na Was czekać już od 12:00. Zastanawiacie się co można tam kupić?

Meble, monety, szkło, porcelana. Nawet jeśli nie macie w domu antyków, a Wasz styl i gust mają więcej wspólnego z prostą do bólu estetyką IKEA, warto wpaść i nacieszyć oczy. Naprawdę jest tutaj mnóstwo ciekawych przedmiotów, tych wielkich jak meble i tych małych jak te codziennego użytku. Momentami poczujecie się tutaj jak na obiedzie u babci, ale czy to nie jest dobry sposób na niedzielę?

Dla dzieci: W zasadzie trudno powiedzieć. Jeśli wasze pociechy od dziecka kolekcjonują stare monety, znaczki i pocztówki, to uważajcie, bo możecie stracić tutaj fortunę. Jeśli jednak wyraz fortuna bardziej kojarzy im się z Fortnite, musicie uzbroić się w cierpliwość i dobre argumenty na pytania „wracamy już? do domu? możemy już jechać? chce!”.

 

 

Księży Młyn – Wycieczki

Kto woli jednak dowiedzieć się czegoś więcej o tym niezwykłym miejscu, powinien zainteresować się wycieczkami. Odbywają się zarówno w sobotę, prowadzi je przewodnik, który zna się na rzeczy. To niebywała okazja poznać niesamowite historie mieszkańców domów familijnych, zobaczyć przebieg rewitalizacji, zajrzeć do wyremontowanych obiektów.

Kiedy:

W sobotę:

Wycieczki co pół godziny, w sobotę między 12.00-16.00, miejsce zbiórki ul. Księży Młyn 8.

W niedzielę:

Centrum Turysty Księży Młyn, ul. Księży Młyn 12 organizuje wycieczki w godzinach 11.00, 12.00, 13.00,14.00, 15.00.

Dla dzieci: Raczej kiepsko, choć nie wiemy jak przebiegają trasy wycieczek. Pamiętajcie jednak, że Księży Młyn to bardziej historia dla tych, którzy chcą poznać historię tego zabytkowego osiedla. Raczej nie będzie biegania od jednej zjeżdżalni do drugiej. Może to być jednak fajna sprawa dla starszych dzieci zainteresowanych historią.

Kto nie może się doczekać niezwykłej historii Księżego Młyna może przeczytać Księży MłynJak wytłumaczyć przyjezdnemu co to ten Księży Młyn 

 


Muzeum Archeologiczne i Etnograficzne w Łodzi

Naprawdę polecamy to miejsce każdemu. Nazwa brzmi oczywiście bardzo skomplikowanie, ale nie bójcie się, za progiem muzeum czeka Was niezła zabawa. Was, czyli pary szukające fajnych miejsc do odwiedzenia, oraz Was drodzy rodzice szukający równie fajnego miejsca do zabrania Waszych dzieci. Co ciekawego?

  • wystawa starych monet, historia pieniądza od tych najstarszych po współczesne banknoty. Jest co oglądać, a z pewnością wielu z Was powie „Te ze Świerczewskim to pamiętam”,
  • okazja, aby zajrzeć do wiejskiej chaty rodem z „Chłopów: Reymont.? W tym miejscu przekonacie się, jak barwne było wiejskie życie. To niebywała okazja, aby podejrzeć przygotowania do ślubu, zobaczyć pracownię kowala albo wybrać się na XIX-wieczne targowisko,
  • wycieczka od prehistorii po średniowiecze? Jak grzebano zmarłych, jakimi posługiwano się narzędziami, jak wyglądała z bliska zbroja średniowiecznego rycerza? Wszystko to w Muzeum Archeologicznym i Etnograficznym w Łodzi

Dla dzieci: Zdecydowanie tak. W zasadzie żadnych eksponatów nie można dotknąć, ale ich skala i nagromadzenie sprawia, że co chwilę usłyszcie tylko: „mamaaaaaaaaaa zobacz tuuuuuuuuuuu”.

Kiedy: 26 lipca | piątek, 27 lipca | sobota, 28 lipca | niedziela – Godzina 10:00 – 17:00 Bilety po 1 zł.

Więcej o muzeum tutaj: strona muzeum

 


Palmiarnia w Łodzi

To interesujące miejsce warte polecenia z kilku powodów:

  • tematyczne alejki i ogromne egotyczne rośliny to świetna zabawa na kilka godzin. Odkrywanie kolejnych roślin, ich pochodzenia i właściwości to pomysł na interesującą wycieczkę ze sporym naciskiem na edukację,
  • mamy tutaj również możliwość obcowania z równie egzotycznymi rybami w wersji mikro i w wersji gigant,
  • mamy okazję nakarmić żółwie!
  • możemy spróbować zerwać banana z palmy, ale raczej jest to surowo zabronione i ochroniarz może Wam robić problemy na wyjściu,

Dla dzieci: Możliwość obserwowania ryb w akwarium czy dokarmianie żółwi to fajna sprawa dla najmłodszych. Starsi mogą się szybko znudzić, chyba że od dziecka lubią coś tam sobie wyhodować.

Kiedy: 27 lipca | sobota, 28 lipca | niedziela Bilety za 1 zł

 


Łódzka Specjalna Strefa Ekonomiczna

Zawiła i enigmatyczna nazwa tego miejsca to nic innego jak dawne tereny fabryki Ludwika Grohmana w Łodzi. Co prawda wnętrz tego obiektu Wam nie pokażemy, jednak warto zainteresować się tematem bo ŁSSE to zdobywca wielu prestiżowych nagród w dziedzinie rewitalizacji. Splendor i unikatowość tego miejsca potwierdza prestiżową nagroda John Jacob Astor Competition, który ocenił że ŁSSE ma najlepszą na świecie przestrzeń biurową! Robi wrażenie prawda?

Jeśli jednak nie załapiecie się na wycieczkę po nowoczesnych biurach warto chociaż zajrzeć, co kryje się za szlabanem prowadzącym w to miejsce. A jest tam sporo fajnych obiektów, np. romantyczny mikro-staw, równie romantyczne ławeczki. Niewielki lasek z romantycznymi alejkami. Klimat jest, zwłaszcza wieczorem. Ale wieczorem ochrona może Wam robić problemy zatem polecamy za dnia. Zwłaszcza, że będzie się tam odbywał również Piknik u Grohmana.

Dla dzieci: Piknik u Grohmana to fajna zabawa dla całej rodziny. Piknik połączony z koncertem, a wszystko to w klimatycznym miejscu. Warto!

 

 


Roztańczony Julianów

Imprezę organizuje Bałucki Ośrodek Kultury. Zabawa staruje w sobotę o godzinie 15:00 i potrwa do 20:00. W programie animacje taneczne, gry i zabawy oraz koncert Bałuckiej Kapeli Koncertowej. Miejscem zabawy jest muszla koncertowa inaczej amfiteatr w Parku Julianowskim w Łodzi. Impreza zorganizowana specjalnie na urodziny Łodzi, ale w muszli koncertowej w okresie wakacyjnym dzieje się naprawdę sporo. Kto nie zna tego parku, niech dowie się nieco więcej o jego historii – Park Julianowski w Łodzi.

Kiedy: sobota 27 lipca, godzina 15:00 – 20:00

Wstęp bezpłatny

 


Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi

Bardzo ciekawe miejsce na mapie turystycznych atrakcji Łodzi. Między innymi z tego względu, że to najdłużej funkcjonujące muzeum w mieście. Prócz tego wartym podkreślenia jest, że mieści się ono w murach dawnego miejskiego więzienia. W więziennej celi przetrzymywano tutaj nawet Józef Piłsudski. Zastanawiacie się co ciekawego czeka na was w Muzeum Tradycji Niepodległościowych w Łodzi?

  • można zajrzeć do starej, więziennej celi,
  • przespacerować się po więziennym spacerniaku i zobaczyć jak wyglądała wtedy więźniarka,
  • można obejrzeć bogatą wystawę mundurów i wojskowego rynsztunku na przełomie dziejów,
  • można wreszcie zwiedzić fantastyczną salę poświęconą Piłsudskiemu

 

Kiedy: 26 lipca | piątek, godzina 18:00, wstęp wolny, zwiedzanie pod okiem przewodnika

 


Łódzki Ogród Botaniczny

27 lipca w sobotę oraz kolejnego dnia w niedzielę pojawia się niebywała okazja do zwiedzania Łódzkiego Ogrodu Botanicznego pod okiem przewodnika. Naprawdę jest co zwiedzać i oglądać, bo łódzki ogród jest największym tego typu obiektem w Polsce. To aż 67 hektarów, na których rosną niezwykłe kwiaty, krzewy oraz drzewa. Co jeszcze?

  • co roku, na wiosnę kwitną tutaj tulipany we wszystkich możliwych odmianach i kolorach. Coś niesamowitego, więc polecamy wizytę w maju,
  • ogród podzielono na ścieżki tematyczne prezentujące roślinność określonych regionów świata. Mamy tutaj ścieżkę Japońską, Alpinarium z roślinnością typowo górską, Dział poświęcony florze polskiej, Dział roślin leczniczych i przemysłowych,
  • warto odnaleźć w ogrodzenie ścieżkę aromatyczną. Rośnie tutaj lawenda, szałwia, rozmaryn czy tymianek,
  • ciekawostką jest też ścieżka dydaktyczna pt. Czasoprzestrzeń. W ogrodzie znajdziemy kilka zegarów słonecznych,
  • Ogród Botaniczny jest zintegrowany z Palmiarnią i chyba możliwy jest wstęp do obu obiektów w ramach jednego biletu

Kiedy: 27 i 28 lipca o godzinie 10:00

Dla kogo: Można zabrać ze sobą dzieci, ogród ma całkiem fajną infrastrukturę placu zabaw, skansen to dobra zabawa dla młodszych. W sam raz na urodziny Łodzi. Jest to również dobre miejsce na wspólny, rodzinny piknik.

Więcej na temat ogrodu przeczytacie też u nas we wpisie – Łódzki Ogród Botaniczny

 


Zajezdnia Muzealna Brus

Warto zajrzeć w to miejsce, aby poczuć klimat minionych czasów. Wycieczka w to miejsce to punkt obowiązkowy, jeśli chodzi o urodziny Łodzi.  Zgromadzone eksponaty zabytkowych tramwajów i autobusów przywołają wspomnienia dziecięcych lat. Większość z nich zachowana w dobrym stanie, reszta konsekwentnie odnawiana. Co ciekawe, do większości z nich można zajrzeć i przekonać się jak jest w środku. Wielu zaskoczy pewnie drewniana boazeria utrzymana w klimacie niemalże art-deco. Przewodnicy też znają się tutaj na rzeczy, w końcu to prawdziwi pasjonaci!

Kiedy: 28 lipca, niedziela. Obiekt czynny jest od 12:00 do 17:00. O 13:15 oraz 14:15 odbywają się wycieczki

Wstęp wolny

Dla dzieci: zdecydowanie tak, mnóstwo niezwykłych maszyn, stare tramwaje i autobusy. Możliwość wejścia do środka, a niekiedy nawet zajęcia miejsca za kierownicą. Jest tutaj co robić.

 


Zoo Łódź

Tego obiektu nie trzeba chyba specjalnie przedstawiać. Zoo w Łodzi to bardzo popularny punkt na trasie zwiedzania miasta. Chociaż inwestycje prowadzone w Zoo idą pełną parą i sporo wystaw jest nieczynnych, to i tak warto wybrać się tutaj i doskonale się bawić. Zoo ma ponad 600 gatunków, w tym unikaty na skalę całej Polski – lwy bengalskie (chociaż nie jesteśmy pewni czy wybieg jest już dostępny). Prócz tego:

  • ogromny wybieg dla żyraf,
  • równie duży wybieg dla tygrysów,
  • bardzo fajnie zaaranżowane wystawy ryb w akwarium,
  • strefa dla dzieci w tym wybieg z kozami, królikami i innymi zwierzętami domowymi, do których można bezpiecznie podejść, pogłaskać, a nawet nakarmić.

Uprzedzamy jednak. W urodziny Łodzi zwykle ZOO przeżywa wręcz INWAZJĘ odwiedzających.

Kiedy: 26-28 lipca, wstęp za 1 zł, od 9:00 do 19:00

Dla dzieci: Chyba nie ma co się rozpisywać…

 


EC1 Łódź – Miasto Kultury

Kto jeszcze nie był w EC1 koniecznie musi zabrać całą rodzinę. Muzeum z pewnością przypadnie do gustu młodszym zwiedzającym. Nowoczesne, interaktywne ścieżki tematyczne, związane z historią zabytkowej elektrowni zrobią wrażenie na każdym odwiedzającym. Jest tutaj co robić na cały dzień. Warto wybrać się do EC1 w szerszym gronie, bo niektóre wystawy wymagają zaangażowania kilku osób na raz. Urodziny Łodzi w EC1 to świetna sprawa zarówno dla młodszych i starszych. Kto nie wierzy, niech zajrzy do naszego wpisu. – Centrum Nauki EC1.

 

Kiedy: Piątek: godz. 9:00 – 17:00, Sobota: godz. 10.00 – 20.00, Niedziela: godz. 10:00-20:00. Bilety po 1 zł

Dla dzieci: Zdecydowanie tak!

 

You may also like