Willa Arnolda Stillera przy ulicy Jaracza
Przy okazji spaceru ulicą Jaracza wartym odwiedzenia jest zabytkowy budynek Arnolda Stillera. Łatwo do niej trafić, jeśli jesteście w okolicach ulicy Narutowicza lub Dworca Łódź Fabryczna.
Z tekstu dowiesz się:
- Jaki budynek znajduje się u zbiegu Jaracza i POW
- W jakim stylu architektonicznym został wybudowany i kto odpowiadał za projekt
- Kto był właścicielem kamienicy przy Piotrkowskiej 24
Co kryje się u zbiegu ulic POW i Jaracza
U zbiegu ulic POW oraz Jaracza, za gęstymi drzewami, znajduje się wyjątkowy budynek. Zabytkowa willa Arnolda Stillera pochodzi z roku 1893. Niefortunnie znajduje się w dość ciasnym położeniu zwartej zabudowy, z którą sąsiaduje. Dlatego przeciętnemu łodzianinowi trudno jest umiejscowić ten obiekt na mapie Łodzi. Niefortunnie, bo jest to obiekt wyjątkowo ciekawy i piękny architektonicznie. Dlatego szkoda, aby jego obecność umykała uwadze tych, którzy rozglądają się za ciekawymi miejscami w Łodzi. Niemniej jednak bliskość woonerfu Piramowicza, może w niedługim czasie wpłynąć na popularność tego obiektu (to tylko kawałeczek dalej w kierunku Teatru Wielkiego).
Kto zaprojektował tę willę
Obiekt, od strony projektowej, wyszedł spod pióra Hilarego Majewskiego i nie ma co ukrywać, prezentuje się bardzo ciekawie. Choć jak to często za sprawą Majewskiego, jego udział w projekcie poddawany jest w wątpliwość. Przypuszcza się, że projekt jest dziełem berlińskiej spółki „Kayser & Groszheim”. Willa jest dość dobrze widoczna od strony ulicy POW. W pełnej krasie można obejrzeć ją w okresie jesienno-zimowym. Później gęsto zadrzewiony fragment przed willą skutecznie ukrywa ją przed wzrokiem postronnych obserwatorów. W budynku znajdują się różne firmy, a nawet restauracja i klub w piwnicach. Można zatem nawet zajrzeć do środka, czy przespacerować się dookoła.
Willa utrzymana w stylu neorenesansowym stanowiła dom dla Arnolda Stillera. Naprzeciw willi, przy ulicy Jaracza, można podziwiać również jego dawną fabrykę. Wraz z willą powstały jeszcze: stajnia, wozownia oraz oranżeria wraz z domem ogrodnika. W późniejszym okresie budynek został rozbudowany o wieżę oraz dodatkową cześć mieszkalną. Prace w tym zakresie zaprojektował Dawid Lange, wzbogacając willę o elementy manieryzmu niderlandzkiego. Całość kompozycji prezentuje się bardzo elegancko, a sam budynek od zewnętrznej strony wygląda na odnowiony i zadbany.
Kim był Arnold Stiller
Arnold Stiller wraz ze szwagrem, Juliuszem Bielszowski (Bielschowsky) rozpoczęli swoją działalność w 1882 roku. Przy ulicy Cegielnianej (obecnie Jaracza) pod numerem 78/82 mieściła się ich fabryka, produkująca tkaniny wełniane. Można ją zobaczyć obecnie w odnowionej postaci naprzeciwko willi. Stiller wraz Bielszowskim byli czynnymi członkami wielu organizacji i towarzystw o charakterze społecznym i filantropijnym. Stiller był np. członkiem zarządu Fundacji „Dom Ubogich w Łodzi”. Wraz z innymi przedsiębiorcami żydowskimi założył również Towarzystwo Wzajemnego Kredytu, pomagające jego członkom w gromadzeniu kapitału pod nowe inwestycje. Stiller oraz Bielszowski weszli również w posiadanie kamienicy przy ulicy Piotrkowskiej 24. Budynek reprezentował dumnie majątek i szyld ich przedsięwzięcia pod nazwą: Towarzystwo Akcyjne Wełnianej Manufaktury Stiller i Bielszowski.
Willa Arnolda Stillera – ciekawe miejsca w Łodzi
Źródła na których bazowaliśmy:
Dariusz Kędzierski, Ulice łodzi, wydawnictwo Księży Młyn, 2009, s.26
http://baedekerlodz.blogspot.com/2015_04_28_archive.html
Z Łodzią jesteśmy związani od kilku lat. Lubimy to miasto za jego niezwykłą historię. Uwielbiamy odkłamywać stereotyp „polskiego Detroit”. Odkrywamy wyjątkowe detale kamienic, zaglądamy do ciekawych podwórek, zwiedzamy wspaniałe muzea, spacerujemy po najbardziej urokliwych parkach. Wszystko to, aby pokazać naszym czytelnikom, że Łódź to wyjątkowe miejsce, które warto odwiedzić.