Witaj w domu Arnolda Stillera

Czyli co skrywa się za drzewami na rogu Jaracza i POW

Willa Arnolda Stillera przy ulicy Jaracza

Przy okazji spaceru ulicą Jaracza wartym odwiedzenia jest zabytkowy budynek Arnolda Stillera. Łatwo do niej trafić, jeśli jesteście w okolicach ulicy Narutowicza lub Dworca Łódź Fabryczna.

Z tekstu dowiesz się:

  • Jaki budynek znajduje się u zbiegu Jaracza i POW
  • W jakim stylu architektonicznym został wybudowany i kto odpowiadał za projekt
  • Kto był właścicielem kamienicy przy Piotrkowskiej 24

Co kryje się u zbiegu ulic POW i Jaracza

U zbiegu ulic POW oraz Jaracza, za gęstymi drzewami, znajduje się wyjątkowy budynek. Zabytkowa willa Arnolda Stillera pochodzi z roku 1893. Niefortunnie znajduje się w dość ciasnym położeniu zwartej zabudowy, z którą sąsiaduje. Dlatego przeciętnemu łodzianinowi trudno jest umiejscowić ten obiekt na mapie Łodzi. Niefortunnie, bo jest to obiekt wyjątkowo ciekawy i piękny architektonicznie. Dlatego szkoda, aby jego obecność umykała uwadze tych, którzy rozglądają się za ciekawymi miejscami w Łodzi. Niemniej jednak bliskość woonerfu Piramowicza, może w niedługim czasie wpłynąć na popularność tego obiektu (to tylko kawałeczek dalej w kierunku Teatru Wielkiego).

Kto zaprojektował tę willę

Obiekt, od strony projektowej, wyszedł spod pióra Hilarego Majewskiego i nie ma co ukrywać, prezentuje się bardzo ciekawie. Choć jak to często za sprawą Majewskiego, jego udział w projekcie poddawany jest w wątpliwość. Przypuszcza się, że projekt jest dziełem berlińskiej spółki „Kayser & Groszheim”. Willa jest dość dobrze widoczna od strony ulicy POW. W pełnej krasie można obejrzeć ją w okresie jesienno-zimowym. Później gęsto zadrzewiony fragment przed willą skutecznie ukrywa ją przed wzrokiem postronnych obserwatorów. W budynku znajdują się różne firmy, a nawet restauracja i klub w piwnicach. Można zatem nawet zajrzeć do środka, czy przespacerować się dookoła.
Willa utrzymana w stylu neorenesansowym stanowiła dom dla Arnolda Stillera. Naprzeciw willi, przy ulicy Jaracza, można podziwiać również jego dawną fabrykę. Wraz z willą powstały jeszcze: stajnia, wozownia oraz oranżeria wraz z domem ogrodnika. W późniejszym okresie budynek został rozbudowany o wieżę oraz dodatkową cześć mieszkalną. Prace w tym zakresie zaprojektował Dawid Lange, wzbogacając willę o elementy manieryzmu niderlandzkiego. Całość kompozycji prezentuje się bardzo elegancko, a sam budynek od zewnętrznej strony wygląda na odnowiony i zadbany.

Kim był Arnold Stiller

Arnold Stiller wraz ze szwagrem, Juliuszem Bielszowski (Bielschowsky) rozpoczęli swoją działalność w 1882 roku. Przy ulicy Cegielnianej (obecnie Jaracza) pod numerem 78/82 mieściła się ich fabryka, produkująca tkaniny wełniane. Można ją zobaczyć obecnie w odnowionej postaci naprzeciwko willi. Stiller wraz Bielszowskim byli czynnymi członkami wielu organizacji i towarzystw o charakterze społecznym i filantropijnym. Stiller był np. członkiem zarządu Fundacji „Dom Ubogich w Łodzi”. Wraz z innymi przedsiębiorcami żydowskimi założył również Towarzystwo Wzajemnego Kredytu, pomagające jego członkom w gromadzeniu kapitału pod nowe inwestycje. Stiller oraz Bielszowski weszli również w posiadanie kamienicy przy ulicy Piotrkowskiej 24. Budynek reprezentował dumnie majątek i szyld ich przedsięwzięcia pod nazwą: Towarzystwo Akcyjne Wełnianej Manufaktury Stiller i Bielszowski.

Willa Arnolda Stillera – ciekawe miejsca w Łodzi

Źródła na których bazowaliśmy:

Dariusz Kędzierski, Ulice łodzi, wydawnictwo Księży Młyn, 2009, s.26
http://baedekerlodz.blogspot.com/2015_04_28_archive.html

You may also like