Park w Arkadii, czyli raj na ziemi

Czyli co skrywa niepozorny park niedaleko Łowicza

 Jeśli wyjątkowo masz ochotę wyrwać się z Łodzi i zajrzeć do innych miejsc w pobliżu, to z czystym sumieniem możemy polecić park w Arkadii nieopodal Łowicza. Z Łodzi zaprowadzi nas autostrada w kierunku Warszawy. Trasa zajmie około godziny, w zależności od natężenia ruchu na drodze. Jeśli zatem masz wolne popołudnie lub weekend, wycieczka do Nieborowa i Arkadii może okazać się dobrze spożytkowanym czasem.

Trochę historii

Wieś Nieborów, położoną niemal zaraz obok Łowicza, w 1777 roku zakupiła na własność rodzina Radziwiłłów. Dzisiaj najciekawsze obiekty jakie  można tam podziwiać to Park w Nieborowie oraz Park Romantyczny Arkadia. Ten ostatni, był dziełem życia księżnej Heleny Radziwiłłowej. Projekt inspirowany modnym na tamte czasy stylem angielskim, który cechował się silnymi nawiązaniami do antyku, średniowiecza oraz sielskiego, wiejskiego życia. Styl angielski przeciwstawiał się regularności barokowych ogrodów, co widać doskonale w Arkadii. Brak schematyczności, różnorodność obiektów i łącznie stylów to cecha tego miejsca. Choć wiele elementów parku zostało na przestrzeni lat rozebranych lub zniszczonych, pozostaje on jednym z najlepiej zachowanych zespołów w Polsce. Tym bardziej warto go odwiedzić, aby spojrzeć na niego niemal z tej samej perspektywy, z jakiej obserwowali go jego projektanci i fundatorzy.

Park zajmuje powierzchnię ponad 14 ha, a wiele jego ścieżek prowadzi przez naturalne, niewysokie wzniesienia. Zdecydowanie nie odnajdą się tutaj poszukiwacze przygód, szukający nietuzinkowej wspinaczki. Jednak amatorzy pieszych wycieczek z opcją niewymagającego pagórka, poczują się tutaj jak w domu. Park jest intensywnie zalesiony, większość jego ścieżek prowadzi przez gęstwiny, więc nie przesadzajcie z elegancją. Od czasu do czasu ścieżki prowadzoną nas do oryginalnych parkowych eksponatów.

Co warto zobaczyć w Arkadii:

W Arkadii chyba najpiękniejsze i najbardziej urokliwe są większe lub mniejsze eksponaty stylizowane na antyczną i średniowieczną architekturę, ponieważ to one tworzą niepowtarzalny klimat tego miejsca. Gdzieniegdzie między gęstwinami wystają fragmenty kolumn greckich lub innych elementów antyku. Warto podkreślić, że sporo zabawy dostarcza ich odnajdywanie, choć ścieżki prędzej czy później zaprowadzą nas do każdego z nich. Ukryte za niewielkim wzniesieniami kapliczki, łuki kamienne, obeliski czy świątynie dostarczają wielu estetycznych wrażeń. Parkowa sceneria najlepiej przedstawia się jesienią, kiedy żółknące liście dodają do całego pejzażu romantycznego uroku. Wiosną i latem to również przyjemne miejsce na przykład na piknik. Ponieważ alejki mają wiele stylizowanych ławeczek, to dodają uroku do pejzażu parkowego.

Kogo zabrać ze sobą i ile to kosztuje:

Spacer po parku, w zależności od naszego tempa oraz zainteresowania, zajmuje od około godziny do dwóch. Ścieżki są szerokie, utwardzone drobnym kamyczkiem. Większość eksponatów można zobaczyć z bliska. Do niektórych pomieszczeń nawet zajrzeć. Jeśli już przyjedziemy, to nie ma się co spieszyć. Warto zostać chwilę dłużej i urządzić piknik.

Rozrywkę znajdą tu entuzjaści stylizowanej architektury, miłośnicy romansów i romantycznych klimatów, a ponadto wszysci ci, którzy lubią interesujące miejsca. Dla dzieci (chociaż raczej tych troszkę) Park w Arkadii może być interesującym miejscem, które jest pełne tajemniczych zakamarków. Wystarczy tylko odrobina wyobraźni, której małym dzieciom z pewnością nie brakuje. Rodzicom fantazja też się przyda, ponieważ to rewelacyjny plener dla wszelkich terenowych gier.

A propos pleneru. Jeśli szukacie miejsca na sesję zdjęciową, to Park w Arkadii jest naprawdę doskonały. Romantyczne ujęcia wyjdą tutaj jak nigdzie indziej. Wstęp do parku dla osoby dorosłej to wydatek rzędu 12 zł. Przed parkiem znajduje się bezpłatny parking, jednak w sezonie wakacyjnym lub słoneczny weekend trudno o wolne miejsce.

You may also like