Co dziś słychać u Nestlerów?

 

Kawałeczek dalej od will Schimella, bo pod numerem 13. na ulicy Łąkowej, spotkać można przepiękny zespół willowy rodziny Nestlerów. To ważne nazwisko dla dziejów fabrykanckiej Łodzi. Robert Nestler, architekt i budowniczy, założył prężnie działającą firmę budowlaną. Wkład Roberta w obecny kształt i zabudowę Łodzi jest na tyle duży, że znalazł on zaszczytne miejsce na stronach takich publikacji jak: Architekci i budowniczowie w Łodzi do 1944 roku czy Ludzie, którzy zbudowali Łódź. Nestler wybudował na przykład wiele kluczowych obiektów o charakterze sakralnym. Jednym z jego dzieł jest np. cerkiew pw. św. Aleksandra Newskiego według projektu Hilarego Majewskiego. Jest to jedna z bardziej rozpoznawalnych świątyń w Łodzi. Prawdopodobnym jest, że wraz z budową Nowego Centrum Łodzi oraz budową Dworca Fabrycznego sama cerkiew wkrótce jeszcze bardziej zyska na popularności. Miejmy nadzieję, że tak właśnie się stanie. Obiekt jest wyjątkowo interesujący, mimo swoich małych, jak na świątynię, rozmiarów.  Innym charakterystycznym obiektem zbudowanym przez przedsiębiorstwo Roberta jest kościół luterański św. Jana. Kościół mieści się pod numerem 60 przy ulicy Sienkiewicza, niemalże naprzeciw Galerii Łódzkiej. Rodzinna firma Nestelerów, bo prócz Roberta architekturą i budownictwem zajmowali się również jego synowie, działała do 1937 roku. W końcowym okresie zatrudniała niemal 150 robotników budowlanych.
Robert Nestler senior osiadł w willi sąsiadującej bezpośrednio z budynkiem Schimella (o którym pisaliśmy tutaj). Dzisiaj idąc chodnikiem ulica Łąkową, trudno ją odnaleźć pośród gęsto rosnących drzew i krzewów. Budynek obecnie jest zamieszkany. Front willi zdobiony jest elementami rzemieślniczymi jak kielnia, obcęgi czy trójkąt. Choć trudno dostrzec je dzisiaj przez fatalną kondycję budynku. Dom okazałych rozmiarów nosi znamiona stylu renesansowego, ale w bardzo oszczędnej i klasycznej formie.


Pod tym samym numerem mieści się również sporych rozmiarów willa synów Nestlera. Budynek znacznie większy niż dom seniora rodziny, zawiera sporo elementów secesyjnych. Budynek, jak widać na zdjęciach, doczekał się remontu i prezentuje się całkiem przyzwoicie. Zarówno dom Roberta, jak i willa jego synów są odsunięte od ulicy. Przypuszczamy, że pierwotnie przestrzeń ta zajmował ogród. Spacerując ulicą Łąkową, warto przyjrzeć się obu budynkom. Zespół willi, choć dom Roberta nie jest specjalnie willowych rozmiarów, jest ciekawym punktem tej części miasta.

Cieszy nas fakt, że w dalszym ciągu są wykorzystywane. Dawny dom Roberta posiada obecnie lokatorów, natomiast dom jego synów jest zajmowany przez miejskie przedszkole. Ciekawe na ile dzieciaki (i ich rodzice) zdają sobie sprawę z tego, w jak bardzo zabytkowym i wyjątkowym miejscu przyszło im się dzisiaj bawić i dorastać. Tego nie wiemy, ale być może kiedyś zapytam i o to.

Nestlerowie na mapie Łodzi:

Napisaliśmy na podstawie:

  1. Ryszard Bonisławski, Spacerownik Łódzki, Biblioteka Gazety Wyborczej, s. 104
  2. wikipedia.org/wiki/Robert_Nestler

You may also like