Sztuka w magazynach

czyli czym jest Art Inkubator w Łodzi

Byliście już w najnowszej zrewitalizowanej części fabryki Scheiblera? Art Inkubator powstał w starych magazynach i jest inicjatywą, która ma połączyć świat sztuki oraz biznesu. Zobaczymy co przyniesie ta idea.

My tymczasem, gdy bujaliśmy się po Łodzi, usłyszeliśmy że przy ul. Tymienieckiego 3 można już zobaczyć zrewitalizowane magazyny dawnej fabryki Scheiblera. Pogoda była wymarzona na poszukiwanie nowych, pięknych, łódzkich miejsc, więc rozpoczęliśmy poszukiwania. Gdy dotarliśmy pod wskazany adres, opuszczony szlaban wcale nas nie zdziwił (gdzie w tym mieście można znaleźć miejsce parkingowe? gdzie można wjechać samochodem?). Ale zaraz za wspomnianą przeszkodą rozciągały się już kuszące stare mury oraz świecące nowością wykończenia.

Rozejrzeliśmy się szybko. Art Inkubator zajmuje trzy budynki. Ten położony najbliżej ul. Tymienieckiego to jedna z najstarszych konstrukcji żelbetonowych w Polsce (właściwie Królestwie Polskim). Wszystkie powstały na przełomie XIX i XX wieku. Pierwotnie były wykorzystywane jako magazyny tkanin w fabryce Scheiblera i Grohmana, a po wojnie należały do zabudowań Uniontexu. Na magazynowy charakter wskazują chociażby niewielkie okienka. Tkaniny w nich leżakujące nie potrzebowały światła, a nawet wręcz było ono czynnikiem zbędnym. Dlatego też ograniczano dostęp promieni słonecznych przez nieduże otwory.

Ciekawostką jest, że w czasie II wojny światowej w tych magazynach Niemcy urządzili skład pocisków artyleryjskich. Niewiele osób o tym wie.

Odnowiona przestrzeń charakteryzuje się koegzystencją starego z nowym. Odświeżone mury cieszą oko, pozostawiono oryginalne posadzki oraz oryginalny kształt okien. Zaciekawia oszklony dziedziniec. Wszystko wygląda super.

Kiedy bujaliśmy się po Art Inkubatorze, odbywały się tam wystawy w ramach FotoFestiwalu. Było więc sporo ludzi. Jednogłośnie orzekliśmy, że nowa przestrzeń ściągnie najbardziej hipsterskich hipsterów z miasta, których do tej pory kojarzono głównie z OFF Piotrkowską. Ciekawe czy nasze przewidywania się sprawdzą. Jak myślicie?

Byliście? Widzieliście? Uważacie, że potrzebna jest taka przestrzeń w Łodzi?

Jesteśmy ciekawi opinii.

Art Inkubator na mapie Łodzi:

 

 

You may also like