Co robić w weekend w Łodzi #2

Na weekend proponujemy tym razem spacer po części śródmieścia. Zobaczmy kolebkę fabrykanckiej łódzi, zajrzymy do niezwykłego pasażu, przejdziemy się pierwszym łódzkim woonerfem, zobaczymy cerkiew oraz pomnik kochanków.
Skrót spaceru:

Cała trasa przewiduje
5 przystanków.

Spacerując pieszo przejdziesz ok. 2,2 km.

Spacer zajmie ok. 30 minut, nie licząc czasu poświęconego na każdy przystanek.

Odwiedzisz
5 miejsc na mapie ciekawych miejsc w Łodzi.

Trasa na mapie Łodzi:

Plac Wolności, czyli ile lat czekano na ratuszowy zegar

Na Placu Wolności rozpoczyna się fabrykancka historia miasta. Był głównym placem Nowego Miasta, najbardziej reprezentacyjnym miejscem, skupiającym najważniejsze instytucje (ratusz, policja, szkoła, kościół, jatki, karczma – dla każdego coś dobrego…). Jest tu pare ciekawych miejsc, o których można poczytać lub zobaczyć na własne oczy. Więcej o niezwykłym miejscu jakim jest Plac Wolności w Łodzi przeczytacie u nas.

 

Ile czekano na ratuszowy zegar?

Czyli Plac Wolności w Łodzi

Przekonaj się!

 

Pasaż Róży, czyli co oznacza droga „od niewidzenia do widzenia”

Pasaż oddalony jest od placu o ok. 100 m. Należy jednak być uważnym, aby go nie przeoczyć. Wejście prowadzi przez bramę jednej z kamienic przy Piotrkowskiej. Cechą charakterystyczną tego miejsca jest pokrycie ścian kamienic niewielkimi kawałkami lustra, ułożonymi w charakterystyczny kształt. Powstała dzięki temu iluminacja światła daje wspaniały efekt zarówno przy świetle słonecznym jak i przy blasku nocnych latarni.

 

Ile luster znajdziesz na elewacji czyli o wyjatkowym

Pasażu Róży w Łodzi

Zajrzyj do środka

Woonerf 6 sierpnia

Nazwa brzmi tajemniczo, ale nie jest to żadne tajemnicze miejsce dla mieszkańców Łodzi i stałych bywalców. Woonerf na 6 Sierpnia na stałe zagościł już w świadomości łodzian (i łodziaków). Stał się całkiem modnym miejscem, do którego warto zajrzeć szczególnie w okresie letnim. Niemniej jednak knajpy działają bez względu na porę roku. Można tutaj całkiem nieźle zjeść, jeśli ktoś poczuje się głodnym podczas spaceru. W weekend w okolicach godziny 12:00- 15:00 jest tu trochę tłoczno, należy uzbroić się w cierpliwość. Z Pasażu Róży do Woonerfu czeka nas niemal kilometrowy spacer po Piotrkowskiej. Zajmie ok. 10-15 minut, w zależności od tego jak bardzo zachwycą Was kamienice znajdujące się po drodze.

 

Gdzie dobrze zjeść i miło spędzić czas

Czyli Woonerf 6 sierpnia

Odwiedź koniecznie!

Cerkiew przy Narutowicza

Bardzo charakterystycznym dla Łodzi budynkiem jest bajkowo kolorowa cerkiew usytuowana przy ul. Kilińskiego pod nr. 56. Teraz, kiedy otwarty jest już Dworzec Łódź Fabryczna, budynek staje się jeszcze bardziej dostępny dla spacerujących i przyjezdnych. Cerkiew pod wezwaniem św. Aleksandra Newskiego zaczęto wznosić w 1880 roku, a budowa trwała cztery lata. Na blogu przybliżamy okoliczności jej powstania. Spacerując z Woonerfu, do Cerkwi trafimy po ok. 10 minutach spaceru. Trasa liczy mniej więcej 800 m.

 

Niepozorny budynek przy Dworcu Fabrycznym czyli

Cerkiew przy Narutowicza

Zajrzyj do środka

Ostatni punkt: Pomnik Kochanków na rogu Wschodniej i Włókienniczej

Nie tylko wspomniany pomnik jest tutaj atrakcją. Przy tej ulicy dawniej mieszkał również główny łódzki architekt – Hilary Majewski. Znajdziemy tutaj jego kamienicę, której kształt i elewacja wyraźnie kontrastuje względem pozostałych budynków. Ulica Włókiennicza wkrótce ma przejść gruntową rewitalizację. Więcej o jej historii znajdziecie na blogu.

 

Kto niezwykły mieszkał kiedyś na

Ulicy Włókienniczej

Poznaj jego historię

You may also like